str. 322
a rouchou zahalují.7) Ve starším svém spise o Češích v Malo-hontě uvedl již dříve domněnku o jejich původu. Pokládá je totiž za památku po Češích, kteří se tu v době husitských válek usadili.8) Jiní vykládají slovo kyka přímo jako čepec, na př. Jos. Jungmann ve svém slovníku nebo Vilém Dušan ve svém zajímavém Slovenském slovníčku v Časopise Českého Musea (1848, XXII. 2. str. 308). Píše, že kyky jsou „wysoké čepce ženské, pocházejí prý z Čech a nosí se w Kraskowě a w Březové časké, kde obývají potomci wystěhowanců českých z časů Husitských". Pravděpodobně jde u něho i u Jungmanna stejně jako u Bartolomaeidesa o stejnou tradici a o stejný úbor.
Dnešní podložky ve východním Hontě jmenují se též kytky, ale jsou drátěné a čtverhranné.9)
Kytka z Oravy, kterou popisuje Drahotína Kardossová, označuje však jiný účes, jehlicí upevněný.10)
Co do vzhledu, umístění a materiálu grguli ustálila se též řada variantů. Mohou být někdy velmi jednoduché, může jí být i pouhá silná šňůra do kruhu svázaná (Maříková, Papradno, Klat. Nová Ves). Většinou je však obroučka ušita z proužku plátna, buď plochého nebo vycpaného koudelí. Bývá i z proutku a v nové době i z drátu látkou ovinutého nebo obšitého. Mnohdy lze docela dobře stopovat i vývoj, jak se materiál obálenek časem měnil a jak namísto starších měkkých látek, plátna a koudele, nastupoval tvrdší, jmenovitě drát (Bělovodské údolí). Vyskytují se však i takové případy, že se za podložku upotřebí pramene spleteného, vytřeného konopí, nespojeného v kruh. Vlasy se omotají okolo něho a teprve potom se pletenec zatočí vzadu hlavy do kola a konce se podloží („založá sa", Turná a Stankovce u Trenčína, Lefantovce u Nitry, obr. 5). Pokud lze uvažovati v těchto případech o postupu progresivním, pokud regresivním, je zatím při dosavadním nedostatku přesného materiálu z rozsáhlejšího území těžko rozhodnouti. Byla-li prototypem .tkanice, uvázaná kolem hlavy proto, aby přidržovala vlasy, byly by ovšem naše grgule z usoukané šňůry odkazem
7) Ladislaus Bartholomaeides: Jnclyti superioris Ungariae Gömö-riensis Notitia historico-geogranhico statistica, Leutschoviae 1805—1808. S. 455—6: Mulieres huius provinciae tegumento capitis valde differunt. Nam alique vittas suas capiti et capi His immediate jam magis jam minus circumducunt, aliae i Has adtollunt. I-Ioc posteriori modo illorum Slavorum uxores, qui vallem Baloghiensem et Processum minoris Honti inhabitant, utuntur. Scilicet circulos ex tela fortiori ad instar farciminum consutos et stupa interne expletos habent, quibus occipiti, situ perpencliculari ope crinium. adplicatis et confirmatis, vittas affabre consectas et plerumque serico distinctas superducunt, quae proinde speciem rotae capiti adgluti-natae exhibent.
8) Týž: De Bohemie Kishontensibus anťiquis et hodiernis Gomentatio historica. Posonii 1796, s. 22. n.
9) K. Chotek, Cerovo, NVČ. I. s. 133—4. 10) Čas. mus. spol. XIV., 33.
|
|