str. 163
Různí autoři:
Československá lidová keramika.
Příspěvky k soubornému studiu.
Karel Černohorský:
Výroba fajansí ve Vyškově.*)
II. Soupis vyškovských toufarů.
Následující soupis toufarů, působivších ať již trvale nebo jen přechodně ve Vyškově v průběhu těch dvou set let, co zde byla výroba toufarského nádobí provozována, je založen na podobném soupisu, jejž před dvaceti lety uveřejnil na tomto místě JosefTvrdýve své zde již několikráte citované stati „V y š-k o v s k á keramika a její v ý v o j".1)
V druhé polovině doby, která leží mezi oběma soupisy, nasbíral jsem porůznu a zvláště v archivu města Vyškova") mnoho důležitých dokladů o vyškovských touf arech, které údaje, snesené Jos. Tvrdým, znamenitě doplňují a v mnohém také opravují. Přes to není ani tento soupis definitivní. I v něm zjistí zasvěcený a věci znalý leckterou mezeru, tak zvláště v životopisných datech těch toufarů, kteří výrobu fajansí ve Vyškově uvedli v život; a další výzkum, který zabere, bohužel, zase dlouhou řadu let — protože se mu za daných okolností nelze oddati
*) V první části, jejíž korekturu jsem nemohl, jsa na studijní cestě, prohléclnouti, zůstalo několik tiskových chyb. Opravuji zde jen závažnější, drobnější opraví si čtenář lask. sám. — Str. 92, první odstavec textu, řádek 8. shora: místo 1590 má býti 1594; str. 95, 12. a 14. řádek hlav. textu zdola: místo 1552 má býti 1652; str. 102, 11. řádek shora: místo 70.—73. má býti 71.—73.; str. 118, 15. a 25. řádek shora: místo „sladkovského panství" má býti „slavkovského panství".
*) Národopisný věstník českoslovanský, VI., 1911.
2) Zde mne velmi účinně podporoval správce Krajinského musea a archivu města Vyškova, p. prof. Vojtěch Procházka. Této pomoci, za niž mu zde vzdávám srdečné díky, bylo mi tenkráte tím více třeba, protože tehdy byl vyškovský archiv snad vším jiným jen ne tím, co si pod slovem archiv představujeme a co jím rozumíme. Od" velkého požáru, kterým byl Vyškov —■ jako několikráte před tím — postižen také za války, v r. 1917, ležel archivní materiál, tak důležitý pro dějiny města a pro keramický výzkum, na půdě vysoké požární věže vyškovské, ve stavu, který badatele. od práce přímo odpuzoval. Bylo zapotřebí dlouholeté vytrvalé, obětavé práce nynějšího jeho správce, aby byl přiveden aspoň do takového pořádku, v jakém je dnes. —■ Vřelými díky jsem také povinován P. Boh. Bunžovi, faráři ve Vyškově, který mi s neobyčejnou laskavostí umožnil pracovati v matričních knihách, a p. matrikáři vyškovské fary, který mne při této práci podporoval.
|