Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 42

od zámku březové proutí. Dcera hostinského to vykoná, vrátí se v kočáře, který cestou našla. Lupič jako pán přijde na námluvy, zve dívku do svého domu, dívka za dvanáctým pokojem najde kádě a špalek, schová se pod postel; vletí k ní ruka mučené slečny, dívka se dostane kočárem domů, následuje hostina, vyprávění snu, ruka jako důkaz. (V druhé části přešlo Vypravování do variantu o mlýně.)

Dva texty ztratily úvod o cestě k šibenici; jsou oba vypravovány nejisté: Homolka v rukopisné sbírce Národopisného musea č. 11 počíná tím, že žebrák prozradí dceři hostinského o jejím ženichovi, že je lupič, jenž v dvanáctém pokoji svého sídla zabíjí ženy. Radí dívce, aby, když k němu půjde, říkala „mha přede mnou, mha za mnou". Dívka se v skalním domě schová v pokoji se špalkem pod postel, její ženich si přivede mlynárovu dceru, kterou tam také vylákal jako nevěstu, utíná jí prsty s prsteny, jeden padne pod postel. Dívka, když lupiči usnou, se vrátí domů, následuje hostina, vypravování o snu atd.

V Českém lidu r. 6. s. 595 Bouchal vypravuje o vyběračné dceři hostinského (srv. Tille č. 33 a Kubín Pk. I. č. 157), kterou ženich-lupič jako pán zve na svůj zámek. Dívka krmí dva psy buchtami, v sedmém pokoji je špalek, dívka schována pod postelí. Lupiči přivedou muže a dívčinu sestřenici. Muže si nechají za sluhu, sestřenici umučí, prst s prstenem padne pod postel; muž odmítne pro něj lézt. Dívka se vrátí domů; následuje hostina, vypravování o snu. Dívka si vezme toho muže, jenž ji zachránil tím, že odepřel vlézt pod postel.

Oba texty nemají z tisku nic než že dívka je dcerou hostinského: další děj se shoduje texty o mlýně a lupiči-pánovi v druhé části.

Cesta k šibenici — Káča.

Tři texty, ukazující k společnému původu, ale vypravěči kolísají, kam umístit počátek: krám, hostinec, dračky.

Mikšíček I. č. 21 s. 152. Švec šije v sobotu do noci, pošle čtrnáctiletou dceru Kačenku ke kupci pro kůže, kupec si ji nechá, Kačenka prodává, lidé se jen hrnou. Kupec, který mu závidí, slíbí děvčeti dvě stě tolarů, přinese-li v noci tři šípkové pruty od šibenice. Dívka přivede s sebou dva koně s nákladem, lupiči ji marně pronásledují. Dva lupiči přijedou jako důstojníci na námluvy, zvou dívku na svůj zámek. Dívka jede kočárem, nakrmí psa, ve výklenku, kde je špalek, se schová pod postel, dva prsty mučené dívky k ní zaletí; odejde po odchodu lupičů, pak hostina, vyprávění snu, svědectví prsty. Počátek připomíná povídku o Karolince u Václava Popelky. Kubín v prvním svazku Podkrkonoší č. 185 zapsal totéž, jenže kupec si zařídí hostinec, náčelník slíbí Kačence dukát, přinese-li tři šípkové pruty od šibenice. (To je vliv tisku o Rozárce.)

Hruška v druhém svazku „Na hyjtě" č. 9. (s. 72) připomíná počátkem povídku o Fextovi: sirotek Kačenka v hospodě za nové šaty přinese pijákům střevíc oběšence, vystraší oběšencem lupiče a vrací se šestkrát (!) pro jejich břemena, v kterých je nádobí, ukradené v kostele. Dva lupiči přijdou jako páni na námluvy, zvou Ka-


Předchozí   Následující