str. 92
taily p. Kravčenkem uvedené, neboť každý může si je. najiti v samotném článku Kravčenkově, zastavím se pouze u nejzajímavěj-ších. podrobností.
K přípravě Kalyty^Malamy chystají se dospělá děvčata velmi záhy: ihned na 'začátku podzimu zásobují se květem ljubistku (Labvisticum officinale), v předvečer sv. Ondřeje jej uvaří a jeho odvarem zamísí těsto na korz (placku) Kalytu z žitné (nebo pšeničné) rázové mouky. Rozměry korze bývají: průměr = 35 cm, tloušťka = 1—1.5 cm. Na takovýto základní korz nalepí se řada ozdob téhož těsta, nejdříve poněkud menší korz, zdobený po celém okraji zoubky, dále paprsky z těsta, rozcházející se v poloměrech od prostředku a mající formu ozubených lístečků, nazývaných dubovým listím. Šířka těchto lístečků dosahuje 4 cm, jejich počet odpovídá počtu děvčat ve stavení, která korz připravují, neboť každé děvče přilepí naň jeden svůj lístek. Prostředek korze se zdobí kytičkou nebo rosetou z téhož těsta, skládající se ze tří rovněž ozubených koržiků v průměrech 11, 8 a 3 cm. Pod kytičkou vystupují konce dubového listí. Celý hořejší povrch malamy jest ozdoben otisky makovice, tvořícími podobu hvězdiček. Další procedura zábavy je pak táž, jak jsem ji vylíčil v „Národopisném Věstníku".
Samotné detaily Kalyty-Malamy zde velmi výmluvně dokazují, že se v ní skrývá idea slunce. Důkazy tyto vystupují tak zřetelně, že p. Kravčenko, na mých komentářích zcela nezávisle, vyslovil myšlenku, že Kalyta jest symbolem slunce. O tom svědčí nejen základní kulatý tvar, ozubená rosetka, ale obzvláště paprsky, nazývané dubovými lístky. Chci ihned má tomto místě obrátiti pozornost čtenářů na poslední uvedenou podrobnost, abych nemusil se k ní později vraceti. Třeba podotknouti, že v době velmi dávné, ještě před naší érou, hrály dubové lístečky vynikající úlohu mezi kultovými předměty, podle všeho jako symbol téhož významu jako na př. trikvetr, svastika, kolo. O tom svědčí jeden nález % hrobu z Halštatské doby, objevený p. Helli-chem u Poděbrad v Čechách. Tu vedle nebožtíka ležely z hlíny vyrobené trikvetr, kolo a dva dubové lístky, rovněž z hlíny slepené. Zajisté tyto dubové lístky jeyí se symboly aneb emblémy, stejnými jako trikvetr, kolo anebo svastika, které jsou ve spojení s ideou slunce.
Paprsky na Kalytě nalepené, nazývané také dubovým listím, třebaže svým tvarem, svými 'zoubky připomíná je toliko vzdáleně, jsou podle všeho ve spojitosti se starou tradicí kultu, kdy význam dubového lístku byl znám všem, tak jako dnes je znám význam kříže. Jest známo také, že v některých místech klasického Ŕeicka byl dub zasvěcován Diovi. Musím zde také vzpo-menouti, že dubové listí vyskytuje se rovněž jakožto ornament na ukrajinských kraslicích (pisankach), které v pojetí našeho ukrajinského lidu stávají se svěcenými od chvíle, kdy jsou pomalovány. Uvedený detail, přítomnost dubových lístků, potvrzuje význam posvätnosti Kalyty, která jí patřila v očích lidu.