str. 24
neboť r. 1930 má osada 63 domů. Z těchto údajů, čerpaných z přímých pramenů36) vyplývá, že v Jizbici udržely se vcelku původní grunty nerozděleny.
U většiny vesnic tato volná prostranství na návsích nestačila, ą stavěly se chalupy při silnici na okraji obce, mimo vlastní střed vesnice. Jinde velmi rušivě zasáhl oheň nebo přestavby domů, což vše měnilo ráz obce často tak, že ani s pomocí map či starých pamětníků nedá se původní obraz zkonstruovati.
i Je proto potřebí nejprve seznámiti se s původními zachovanými vzory, abychom podle nich mohli souditi i na jejich typy smíšené. Návesní osady podle tvaru jejich návsí a půdorysu dělíme na a) okrouhlice (village circulaire, rond, okolnica, wieś okrągła, okrogla vas, Rundling, Runddorf, circular villages), s návsí kruhovitou, elipsovitou, hvězdicovitou, čtvercovou, kosočtvercovou, mírně obdélníkovou nebo tvaru hruškovitého. Sem dlužno zařaditi i obce s uzavřenou návsí podkovovitou nebo polokruhovitou, které vznikly přetvořením původních, kruhových návsí. Téhož druhu jsou i otevřené návsi kruhovité, na jedné straně nezastavěné, kde stavení vyhořelá nebo ve válkách zpustlá nebyla již obnovena. Svědčí o tom volné plochy zahrad, luk nebo polí, jdoucí až do návsi, které na př. na stabilních katastrech jsou přičleněny k „místní poloze" á náležejí k některému statku. Jinde na místě opuštěných nebo zaniklých statků vznikl panský dvůr a porušil celkový ráz vesnické návsi.
Domy u okrouhlíc míří k návsi zpravidla štítem a přiléhají těsně k návsi, ač někde od návsi je dělí malé zahrádky, později zřízené. Budovy obytné a hospodářské tvoří zpravidla uzavřený dvůr s branou u návsi. Jednotlivá stavení bývají dosti těsně vedle sebe ä jsou oddělena navzájem často jen dvorem nebo neširokým pruhem zahrádky. Tyto rozšiřují se teprve za stavením a ukončují půdorys vesnice. Dříve byl tu asi jen trávník s několika ovocnými stromy. Zdá se tomu nasvědčovati patent z r. 1775 a dvor. dekret z r. 1787, které doporučovaly snoubencům, aby na památku zasadili několik ovocných stromů. Tyto výzvy potkaly se asi s malým výsledkem, neboť sedláci se báli, že by na ně byly uvaleny nové daně a stromů nesázeli. Proto r. 1797 bylo nařízeno, aby faráři snoubencům nevydávali listin, dokud by aspoň 10 stromů nezasadili. (Patentbuch r. 1800, č. 20 a 30.) Zahrady byly oplocené; plot býval buď dřevěný nebo i kamenný, neomítnutý, jak se zachoval dosud v některých obcích na Opočensku i jinde. Některé návsi okrouhlíc činí proto dojem městských náměstí.
Velmi typické jsou okrouhlíce, kde velkou část návsi tvoří okrouhlý rybník, kolem kterého do kruhu rozestaveny jsou domy, štíty míříce k rybníku. Příkladem jsou Svinary v okrese královéhradeckém. Okrouhlice tato, jako mnoho jiných v hradeckém kraji, má polohu okrajní, jsouc posunuta blízko řeky Orlice, která v tomto
36) - Berní rolle, tereziánský I. i II., josefín. a stabilní katastr i t. zv. indikační skizzy stabil, katastru jsou přístupny v Archivu země české v Praze.