Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 93



Kočku pouštěli dveřmi, protože říkali: první musí umřít, kdo první vejde do chalupy, tedy ať umře kočka.

(Obec Lipovec, Tkačik, stařec.) .

Kočku první pustí oknem. Aby ona byla první, je-li tam nějaká nemoc, aby ji kočka vzala na sebe.

(Renčišov, od starosty Jana Strejca a ještě jiného vesničana.)

Gazda přijde první a přinese chléb a potom pustí do domu kočku. To proto, aby gazda neumřel a aby kočka zcípla. Od večera do rána je kočka v chalupě a pak se pustí ven.

(Ob. Lačnov, stařena z Renčišova.) Pouštěli do nové chalupy psa a kočku.

(Ves Fintíce, Zuska Vargarčiková, 97 let.)

Do nové chýše se pustí kocour nebo kohout, aby tam nic nehynulo. Hodí se tam a pak kočka může utéci.

(Ves Ujbaŕovo, Lach, mladý vesničan.)

V téže vsi jedna stařena vyprávěla.

V novém domě nechají nejdříve slepici nebo kočku, aby tam přespala celou noc. Co se vhodí nejdříve, to zahyne, tedy, aby umřela slepice a ne gazda.

Jiná žena, velice pověrčivá, C Matiaš, sdělila o onom obřadě toto:

Když je chalupa hotova, gazda uspořádá ve svém domě čtení žaltáře. Potom, když obřad čtení žaltáře je vykonán, večer se pustí kohout jakékoli barvy nebo kočka jakékoli barvy a kohout nebo kočka tam nocuje a ráno se vypustí. Pak nebude gazdovi žít kočka nebo kohout, co pustí do chalupy, a nemusí se ani pokoušet chovat to zvíře. Pouští se kohout nebo kočka proto, aby lidé v chalupě nestonali a nedržela se tam kouzla.

Konečně v téže vsi žena Marie Kužma vyprávěla:

Oknem se pouští kočka nebo pes. Potom v tom neprospívá to, co hodili oiknem — buď kohout (kohouta právě proto neházejí, že by neprospíval), nebo kočka. Kočku házejí proto, aby člvěk neumřel v nejbližší době, protože chalupa se musí zasvětit smrtí.

Když je dům vystaven, nejdříve se vpustí kočka a za ní se může jít do chýše.

(Ob. V. Kopaňa, mladý vesničan.)

Dříve než se jde do nové chalupy, hodí se do okna černá kočka, není-li černé kočky, tedy je černé kuře a do okna se hodí černé kuře. A kočka nebo kuře bývá v novém domě jen jednu noc. Dělá se to z poverčivosti. Vesničané nechtějí způsobit nic zlého ani kočce, ale černá kočka nebo černé kuře přemohou každou havěť. Jestliže zcepení, vzali nečistotu do sebe. Kuře musí rozhodně být kohout; pokud se týká kočky, tu pohlaví nerozhoduje. Přežije-li to kohout, hospodář ho neužívá, dá ho chudému.

(Iza, Simulik, inf.)


Předchozí   Následující