str. 94
V nově vystavěném domě se nechává kočka a kohout. Tu kočku a kohouta gazda pak neprodá, žijí u něho až do smrti.
(Ves Horinčovo, Miter Koňuka, 57 let.) Podstarosta téže obce, Bobyk, vyprávěl:
Na jednu noc se v novém domě zavírá buď kočka nebo kohout nejraději černé barvy: „č o r n i m a j 1 i p š e." Není-li černých, tedy jakékoli barvy." N e h u n n o (nesmí se) ani prodat ani zabít toho kohouta." „U mě takový kohout žil čtyři léta, pak ho někdo ukradl." Kohout nebo kočka se v novém domě zavírá proto, aby nečistá síla k nim p r y č e p y 1 a ś a (chytila se jich, přilepila se).
Do nové chalupy se hází slepice nebo kocour. Aby gazda n e ž u r y ň (neměl trápení), ale slepice nebo kočka.
(Obec Volovoje, Ruščuk.)
Než se (hospodáři) rozhodnou vejít do chalupy, hodí se do okna na celou noc slepice, nejraději černá, aby tam přespala. Dělá se to proto, aby všecky žalosti, všecka neštěstí nebo zlý duch vzal tu slepici. A ta slepice se nesmí ani prodat ani zabít. Po té noci ji chovají za to, že vykoupila chalupu od zlých duchů.
(Sinevir, Sekereš, inf.)
Když je chalupa hotova, pustí se kočka, jen černá, prostředním oknem do chalupy. Když kočka zcípne, to je dobře. Když kočka nezcípne, je to nešťastná chýše; lidé tam budou umírat.
(Baranincy, Faj-Van, 83 leta.)
Konečně uvedu zápis tohoto obřadu z obce bnstičeva, vydaný v časopise Подкарпатска Русь.
Když je chalupa hotova a zařízena tak, že se tam může vejít a bydlit, na první noc se pustí do chalupy kohout, aby tam přenocoval. Ten vykupuje od blízké smrti a když se s ním nestane nic přes noc, může se směle vejít do chalupy, protože tam není nic zlého. Kohout se nesmí zabít, dokud sám od sebe nezcepení. A jestli se kohoutovi něco stalo nebo zmizel tu noc z chalupy, to ukazuje, že je chalupa nešťastná.9)
Obřad vpouštění do pokoje kočky nebo kohouta je velice rozšířen jak ve východním Slovensku, tak i v Podkarpatské Rusi. Jen v dvou obcích mi odpověděli,. že tento zvyk neexistuje, což však vůbec ještě neznamená, že ho skutečně v těchto obcích neprovádějí. Ve všech ostatních případech jsem dostal jeho popis. Sám obřad nemá v jednotlivých vsích značných odchylek. Společné je, že do nového domu se pouští buď kohout (slepice) nebo kocour (kočka). Jen ve dvou případech (Ujbaŕovo a Fintíce) je poznamenáno, že se může vpustit také pes. V mnoha případech se klade podmínka, aby zvířata, která se vpouštějí do domu, byla černé barvy, jindy se to nepokládá za nutné. Ve velmi mnohých obcích bylo zdůrazněno, že tento kocour
9) Петро Свѣтлик : H a p o д н ѣ n o в ѣ p я, в o p o ш к и, n p п м o вк n n o б ы-чаѣ села Имстичева — Бер. Верховина. Подкарпатска Русь. Рочник VI. Чпсло 6. Ужгород Юнпй 1929. Стр. 146.