Předchozí 0228 Následující
str. 225

Určitěji nemohl jsem pro nedostatek zpráv zařaditi následující naleziště:

Stromovka. (Mitth. d. wiener anthr. Ges. XXL str. [12]). Tam nalezena p. Bř. Jelínkem skrčená kostra vedle ustrin.

Chrudim, cihelna. (Pam. arch. III. str. 235). R. 1858 nale-zena kostra na pravém boku ležící s koleny u břicha, a u ní ještě 2 lebky a jiné kosti.

Čáslav, cukrovar. (Mitth. d. k. k. Centralcom. IX. str. LIV). Tam nalezena kostra s lebkou nápadně dlouhou. „Tato kostra ležela v jámě, v níž hlavou dolů byla položena; ruce byly pod tělo, nohy pod břich podstrčeny. Takto se v této jámě ničeho nenalezlo." O této kostře nelze určiti, zda měla typickou neb atypickou polohu, ani z které doby pochází.

Na jiném místě v Čáslavi ohlášena nedávno řada hrobů s kostrami skrčenými. (Mitth. d. wiener anthr. Ges. XXI. str. [13]).

Kdežto tedy pohřbívání v sedě přetrvalo, jak jsme viděli, od nejstarších dob až k pozdním, udrželo se pohřbívání v skrčené, na straně ležící poloze pouze po dobu neolithickou a bronzovou. Sem spadá i největší jeho rozšířenost, kdežto nejhojnější užívání pohřbu v sedě padá do doby rozkvětu bronzu a do doby kultury duchcovských sponek a náramků, tedy poněkud později.

Hroby se skrčenými kostrami mají řadu souhlasných znaků, a sice:

Typ lebečný. Dosud není známa mezi 9 —10 případy, kde index délkový byl zjištěn, lebka krátkolbá. Pouze lebka z Lovosic II. náleží dle indexu 75,69 k typu středolebému, stojí však na hranicích dolichocefalie. *) Z tohoto souhlasu v tvaru lebečném nelze však


Nehledě ani k tomu, že zprávy bývají často tak neurčité, že si nelze z nich více vlastní polohu kostry představiti, jest omyl při kopání samém i bedlivému archaeologovi velmi snadný. Přišel jsem sám loni na známé pohřebiště u Libčevse právě, když byla vykopána „skrčená" kostra na levém boku ležící, kamením nedbale pokrytá; kosti byly při neopatrném vykopávání skoro vesměs rozbity. Vše prohlédnuv, nalezl jsam jeden obratel zánětem kostním (Caries vertebrae) znetvořený, který dokazoval, že pohřbená osoba byla silně hrbatá, a že proto nemohla být položena na záda. Tím přijala pak kostra přirozeně podobu „ležících skrčených koster". Ojedinělý pád na větším pohřebišti budí vždy podezření. —
*) Lebky vykazují index: Lovosice I.74,17; II. I. 70,31; II. 2. 75,69. Hospozín 65,70. Bechlín 1. 65,21?; 2. 68,0; 3. 68,5?; 4. 72,72. Slupy 73-1. Přemyšlení 73 1 I v jiných pohřebištích evropských jsou jen lebky dlouhé (na př. Lengyel). V. italském pohřebišti u Remedella byly sice dle Chiericiho vedle dlouhých nalezeny i krátké, ale toto pohřebiště ukazuje vůbec růzué způsoby pohřbívání.

Předchozí   Následující