str. 446
místopv. c. k. notář p. Přemyslovský. Práce přípravné rychle pokračovaly, a již dne 7. srpna mohla býti výstavka zahájena. Stalo sá tak za velikého účastenství jak města, tak i venkova. Město bylo slavnostně vyzdobeno hlavně prapory v barvách slovanských, zjev to v Boskovicích neobvyklý. O desáté hodině dopolední odebrali se hodnostové do místností výstavních. Po proslovech vhodných a přiměřených dra. Kirchmanna a Fr. Seidla prohlásil protektor výstavy J. E. pan hrabě Mensdorff výstavku za zahájenou.
Výstava umístěna byla v budově dívčí a chlapecké-školy. Rozdělena byla, na tři oddělení: národopisnou, uměleckou a průmyslovou. Umělecká čásť zaujímala čtyři prostorné pokoje dívčí školy. Byla zastoupena velmi čestně. Největší část obrazů zaslala „Umělecká Beseda v Praze", jíž vůbec patří přední zásluha o zdar výstavek uměleckých; ochotně zapůjčuje původní obrazy předních mistrů českých, jednak kopie děl uměleckých. „Světozor" a „Zlatá Praha" též ochotně podniky podobné podporují a jsou na každé výstavce četně zastoupeny. Nezmiňovali bychom se zde ani o umělecké výstavce, kdybychom v tom neviděli velmi vhodný prostředek, seznamovati venkov, lid náš v nejširších jeho vrstvách, s vy-, nikajícími pracemi našich domácích mistrů a umělců. Záliba lidu k domácímu umění se probouzí, sílí a roste. Není lid náš bez smyslu a porozumění pro malby a předměty krásné. Nutno však tuto zálibu živiti, podporovati — a k tomu slouží výstavky umělecké.
Oddělení národopisné — vlastní střed výstavky — umístěno bylo v přízemí školy dívčí ve dvou světnicích. Bylo rozděleno na tři části: sbírku předmětů národopisných, selskou světnici a sbírku archaeologickon. V části národopisné ovšem scházely statistické, zeměpisné a sociální výkazy a mapky; to však nebudiž výtkou, než pokynem, aby při výstavkách budoucích pamatovalo se i na tyto věci.
Za to jinak byla sbírka předmětů národopisných dosti úplná a vkusně seřaděna. Nejvíce látky ovšem sebráno na Boskovsku samém. Každý se zálibou zajisté prohlížel si bohatý materiál zde uložený. Vedle obrazů starožitných, vedle různých nástrojů válečných z okolí (kopí, ostruh, hvězdic záhubných atd.) pěkně vyjímaly se hlavně modely staveb, jichž tu bylo několik: model bývalého kláštera Dominikánského, model selského stavení č. 4 z Knihnic, model selského stavení č. 36 ze Sebranic, zhotovené velmi dovedně p. Kroužílkem, model povětrného mlýna od Drbálovic, dále pěkné pohledy na lovecký zámek „Oboru" u Zďárné, pohled na Boskovský farní kostel z dob jeho založení, pohled na hrad, na bývalý klášter a konvikt, jež velmi ochotně zapůjčil držitel panství boskov-ského p. hr. Mensdorff syn.
Truhlice, pokladnice či „lódy" cechu stolařského, mlynářského, řeznického s artykulemi, listinami, pečetěmi, cechovními konvicemi a odznaky podávaly pěkný obraz. Knihy staré,a tisky slušně byly zastoupeny. Našel jsi zde staré modlitební knihy psané z Újezda, Postillu českou, Češkou Bibli, Cestopis Kri-štofa Haranta z Polžic. Pěkné to svědectví pro zálibu v četbě' u našich předků. Nalezl jsi zde i pěknou sbírku mincí, již vystavil p. Fr. Straňák. K tomu dru-1 žily se rozmanité menší předměty, jako hodiny starožitné, razítka obcí, slavnostní roubel z Velenova, jehelníčky, sbírka kraslic a j. Ku sbírce výšivek a krojů lidových pěkný doplněk poslala pí. Arabrosová z Olomouce. O uspořá dání výšivek velmi se zasloužila slečna Bočková z Kunštátu, jež s nemalou prací sama sebrala slušný počet výšivek a částí krojových, nářadí a nádobí domácího (talíře, misky, ručáky, květináče, při jejichž výzdobě velmi vhodně užito ornamentiky lidové).
Vedlejší pokoj proměněn byl na „selskou světnici", jež těšila se zvláštní zálibě jak měšťáků, jež vábila ta milá útulnost, libý klid, jakási zvláštní poesie, tak i venkovanů; kteří viděli zde svou světnici, jak se na ni pamatují, a jak snad v mnohých obcích dosud jest zařízena. O pěkném a věrném vystižení opravdové „izby horácké" velmi pochvalně se vyslovili professor Popp a Dr. Herben z Prahy, jimž světnice velmi se líbila. Též slečna Machová z Brna