str. 339
jeho znám, nazývá je lid zdrobnělým jménem otcovým, na př. když otec se jmenuje Jareš, říká se nemanželskému synu jeho Ja rýsek, otec Hulán — syn Hulánek, otec Michal — syn Michalík a pod.; je-li dítě děvče, říká se mu: Jarýšce, Hulánče, Michalce atd. Takového přezděvu nezbaví se dítě do smrti, zflstane-li v téže krajině. — Jako matka takového dítěte, kterou nazývají „dopuštěná" nebo též „padlá", mnoho výčitek musí snášeti proto, že „se dopustila", tak také nemanželské dítě pro tento svůj nemanželský původ zakouší v mladistvém věku svém všelikých ústrků.
IV. O právu dědickém.
Jako rodiče, nabaživše se hospodaření na statku, postupují tento pravidlem synovi, tak i v případě smrti jejich pokládá se syn prvorozený za oprávněného dědice statku. Jsou-li rodiče příliš mladí, než aby se dospělý syn mohl dočkati odevzdání hospodářství, a je-li několik dítek, stává se též, že se starší syn přižení jinam, a pak ovšem zůstane statek otcův synu mladšímu. Jenom výminkou, není-li synů nebo jaou-li neschopni, přechází statek na dceru k tomu nejzpůsobilejší. Zemře-li otec, nezanechav poslední vůle, hospodaří vdova s dětmi na statku samovolně a postoupí pak statek dospělému synovi; ostatní dítky musí se spokojiti s přiměřenými „podíly".
Poslední vůle čili „kšaft" dělá se ústně, výminkou též písemně. Leží-li hospodář na smrtelné posteli, pošle si pro dva sousedy1) se vzkazem, že „chce dělati kšaft". U přítomnosti těchto sousedů prohlásí kšaftující svoji poslední vůli. Jest zvykem, že při tomto jednání opustí členové rodiny světnici, v níž nemocný leží, jen manželka bývá někdy kšaftování manžela svého přítomna. Obyčejný obsah poslední vůle bývá tento: manželka kšaftujícího hospodáře stane se „plnomocnou hospodyní" všeho jmění až do vzrůstu a zletilosti syna a jest povinna, aby synovi při jeho plnoletosti hospodářství postoupila, při čemž sobě udělá přiměřený výměnek a ostatním dětem ustanoví peněžité podíly s přídavky v naturaliích: hřebice, krav, svatební výbavy, svatebního oběda a p. Někdy jmenuje se při kšaftu hned pozůstalý syn dědicem, ostatním dětem pak ustanoví se odkazy a podíly, a matce, jíž vždy vyhrazuje se právo hospodaření do zletilosti synovy, naturální výměnek. V kšaftu navrhuje se též poručník pro nezletilé dítky.
Dítě, které dědí hospodářství, nazývá se plnomocným dědicem. Svědci, kteří poslední vůli jsou přítomni, mají pořizujícího
1) Lid náš dosud nemůže si zvyknouti na ustanovení zákona, dle něhož mají při kšaftování býti tři svědci zároveň přítomni, a nezřídka má tento nedostatek předepsaných formalit v zápětí spory.
|