str. 480
nilo, ale základ jeho prací dosud pevně stojí. Obdivujeme Šafa-říka, přirovnáme-li k němu to, co bylo před ním a co bylo po něm. Druhý Šafařík se již neobjevil.
Redakce Českého Lidu přináší těmito několika slovy i své skromné uznání jehov veliké činnosti vědecké a zároveň jeho vzácné ceně mravní. Šafařík byl nejen velikým vědcem ale i velikým člověkem. Red.
* Archaeologický pavillon na Národopisné výstavě česko-
SlOvanské. Zároveň s tiskem tohoto čísla Českého Lidu blíží se ke konci i installace pavillonu archaeologického. Již nyní je viděti, že výstava tvořiti bnde nad míru zajímavý doplněk k archaeologickým sbírkám minulé výstavy jubilejní a ke sbírkám musea království českého ; zejména Morava upoutá pozornost českých i cizích badatelův. Také katalog se dohotovuje; seznamu vystavených předmětů předeslán jest krátký nástin praehistorie zemí českých a zároveň vytčen cíl, za kterým kráčeli pořadatelé tohoto oddělení, jasně slovy následujícími: „Vůči tomu, že před čtyřmi lety na zemské jubilejní výstavě výstava české archaeologie byla bohatě zastoupena, bylo vedoucí ideou pořadatelů téhož oddělení na výstavě národopiané, aby předně zastoupeny památky předhistorické jen ve výběru věcí, jednotlivá období a kultury charakterisujících, a pokud možno, nálezy těmi, jež na minulé výstavě zastoupeny nebyly. Tím pak, že museum království českého odepřelo své sbírky propůjčiti na naši výstavu, zůstal nutně pořadatelům úkol, vytvořiti z oddělení českého jen doplněk sbírek musejních, fak aby toto oddělení spolu se sbírkou musea českého podalo návštěvníkům Prahy v době výstavy obraz, jaký by žádná z obou sbírek o sobě podati nemohla. Za druhé se nesla snaba pořadatelů k tomu, aby na výstavě naší vedle cech bjla stejnoměrně zastoupena i Morava, jejíž předhistorické památky po několika museích roztroušené dosud nikde pohromadě vystaveny nebyly. V Moravě se odbor potkal také s větší účastí než v Čechách, a tak v moravském oddílu dlužno hledati těžisko archaeologické výstavy."
V příštím čísle Českého Lidu přineseme o této výstavě dtlší referát.
* Z České university. Soukr. docent Dr, J. L. P í ě přednáší v letním
semestru „O národopisných změnách na území Rakouska do konco IX, věku" (1 hod.), soukromý docent Dr. L, Niederle „O řeckých nálezech doby my-kénské a jejich poměru k Homérovi" (2 hod.), řádný prof. Dr. J. Palacký „O národopisu" (3 hod.), soukr. docent Dr. Č. Z í b r t „O dějinách obchodu za středověku se zřetelem k zemím českým" (2 hod.), soukromý docent Dr. E m. Kovář „O národopise" (pokrač. 2 hod), ř. prof. Dr. J. Woldřich „Geologický vývin pokolení lidského od počátku diluvia až k historické době" (1 li.), ř. prof. Dr. O. Hostinský „O písni lidové a poměru jejím k hudbě umělé" (2 hod.). Jak viděti, archaeologie, kulturní dějiny i národopis jsou na naší universitě hojně tradovány.