486, . K- Adámek:
Tímto cirkulářera bylo krajským hejtmanům přísně uloženo, aby „prostředkem tisknutých cirkulářů protivné vykládání toleračních pravidel nebo generálu opravovali a veškerá svádění k přijetí jiné víry pohrůžkami, nepravým nebo falešným předobrazením a j. ,dle okolo-stojičnosti' nepromiuutedluě k nejostřejšímu potrestání přiváděii, tím víceji než oný taknásobný nerozvážlivý neb zlostný a svévolný lid sebe téměř toho samého škodlivého svědomí přinucení, kterého oni sami pro jejich osobu se štítějí, a proti kterému oni skrze ta toleranční Generalia neb pravidla ujištěni bývají, proti jiným se vinni dávají a skrze to sebe proti zemo-knížecím nařízením na nejhrubšeji zdravení činějí."
Na památku vydání tolerančního patentu pořizovali si evangelíci zvláštní obrázky, jichž se v rodinách jejich drahně zachovalo a z nichž byly některé také na výstavě hlinecké sneseny, a to :
1. Srdce (form. 24 — l8.5 ctm.), květinami okrášlené, ve středu s čtvercovým lístkem, na němž jest napsáno: „Tehdáž: Slawně Panu-gjcy Rzjmský Cysař, a dédičney Král Czesky, a gynych kragjn a Králowstwích, Jozteff; Slawného gmena Druhy, z nuknutí Božjho w roku Páně 1781 dne 13. Ézjgna Tolleranc Patent na swětlo wydal, do wšech dědičných zemí Panowaní swého, etc."
2. Srdce (24.5 —19 ccm), stejně ozdobené s tímto nápisem na lístku uvnitř vsazeném: „Hořelo we mě Srdce mé .... Oheň w přemyšluwanj mém, tak że gsem mluvil gazykem swym řka: Day mi znáti Hospodine konec žiwota mého a odměřenj dnů mých gake gest, abych wěděl, gak dlauho trvati mám. Ay, na dlaň odměřil sy mi dnů, a wěk můj gest gako nic před tebou a gistě žeť není než pauha Marnost každý člowěk jakkoli pewně stogicy."
3. Obraz tří srdcí (form. 46—36 ctm.) květinami bohatě ozdobených. V každém srdci jest čtvercový lístek s těmito nápisy.
V prvém ve středu obrazu vyvýšeném srdci čteme: „Summa zákona Božího. Milowati Budeš PaDa Boha sweho z celého srdce sweho, u ze wši duše swe, a ze wši myslj swe. Milowati budeš bljž-niho sweho, to gest, každého člowěka gako sebe samého Na těch dwau přikázáních wssecken zákon zaležj y prorocy.
Mat 22. w. 37, 40."
časného zisku sebe účastný učinějí. C. Že oné samojediné prohlášení nekatolíkem býti již dosti jest, naproti tomu dokonce zapotřebné není k nějakému toleryrovanému náboženství jmenovitě so přiznati. „Ošemetnosti" tyto, o nichž J. M. zprávu s nejspravedlivějším nezalíbením přijala cirkulně, zevrubně vyvrací a dovozuje, že také po vydáni tolerauěního pateutu „pravé zachování jedině samospasitelného katolického náboženství neproměuitelně J. M. přísežné a nejzáleženějši starosti pozůstane; pročež také Jeho nejvyšší zemo-otcovské přání povždy dozajista tam schylovati bude, aby bez rozdííu Jeho poddaní téměř onému sv. náboženství, kteréhož vznik J. M. vždy na srdci leží. samovolného přesvědčení oddaní a na týž nejjistější cestě jejich spasení účastný býti mohli."