Předchozí 0525 Následující
str. 502

Z Vyškovic u Bílovce: 1. Polévka masová. 2. Maso s bílou máčkou. 3. Zelí a jaternice. 4. černá máčka s klobásami. 5. Pečinka.

6. Krupice. 7. Koláče. 8. Pivo, víno, někdy kořalka u chudších.

Ze Šenova na Těšínsku: 1, Zelí s klobásami. 2. Polévka masová s nudlemi. 3. Maso hovězí s křenem. 4. „Flaky" s máčkou. 5. Polévka kurová. 6. Maso slepičí s máčkou zé smažených sliv.

7. Žlutá kaše. 8. Koláče. '

Z Velk. Petr o vic v Pr. Slezsku: 1. Polévka rýžová. 2. Hovězí maso s bílou máčkou křenovou, politou máslem a posypanou cukrem a skořicí. 3. Jelita se zelovým salátem. 4. Bravová pečinka se slívami. 5. černá máčka s klobásami. 6. Krupice. 7. Koláče.

8. Pivo.

Popěvky při nošení jídel o svatbě.

Podává ze své zkušenosti Václav Beran, svatební řečník v Celině. .

Po oddavkách vítají rodiče novomanžele z chrámu Páně a řečník usazuje hosty za stoly v tomto pořádku. Do hlavního rohu velké světnice sedne nevěsta, jí po pravé straně ženich, po levé družička a vedle této družba tak že nevěsta s družičkou pospolu v koutě zůstanou. Když pak již řečník všecky hosty za stoly usadil, jde do kuchyně nebo do jiné místnosti, kde se jídla připravují a kde mezitím již byla polévka nalita; nese nejprve na nevěstin a pak na ostatní stoly, při čemž zpívá:

[Strůj, má milá, polívčičku, dej mi do ní kmínu trošku], strůj, strůj, strúj, jak jsem já už tvůj.

V Praze na rynku mají polívku, nevim jakou, (drobet pepřenou, drobet kyselou, drobet sladkou).

Píseň po něm muzikanti opakují, než je polévka snědena. Pak přineseno bývá hostům na stoly pivo. Dříve než se polévka sní, žádný z hostů se nenapije, aby nebyl pokládán za lháře, poněvadž se zde praví, že kdo se o veselce napije dříve než se polévka jísti počne, , ten že je lhář. Nejsou ovšem na každé veselce všechna jídla, k nimž písně jsou zde obsažené, ale řečník je musí znát všecky, poněvadž na některé veselce jsou jídla ta, na jiné zas ona, a kdyby při ně-


Předchozí   Následující