str. 502
Z Vyškovic u Bílovce: 1. Polévka masová. 2. Maso s bílou máčkou. 3. Zelí a jaternice. 4. černá máčka s klobásami. 5. Pečinka.
6. Krupice. 7. Koláče. 8. Pivo, víno, někdy kořalka u chudších.
Ze Šenova na Těšínsku: 1, Zelí s klobásami. 2. Polévka masová s nudlemi. 3. Maso hovězí s křenem. 4. „Flaky" s máčkou. 5. Polévka kurová. 6. Maso slepičí s máčkou zé smažených sliv.
7. Žlutá kaše. 8. Koláče. '
Z Velk. Petr o vic v Pr. Slezsku: 1. Polévka rýžová. 2. Hovězí maso s bílou máčkou křenovou, politou máslem a posypanou cukrem a skořicí. 3. Jelita se zelovým salátem. 4. Bravová pečinka se slívami. 5. černá máčka s klobásami. 6. Krupice. 7. Koláče.
8. Pivo.
Popěvky při nošení jídel o svatbě.
Podává ze své zkušenosti Václav Beran, svatební řečník v Celině. .
Po oddavkách vítají rodiče novomanžele z chrámu Páně a řečník usazuje hosty za stoly v tomto pořádku. Do hlavního rohu velké světnice sedne nevěsta, jí po pravé straně ženich, po levé družička a vedle této družba tak že nevěsta s družičkou pospolu v koutě zůstanou. Když pak již řečník všecky hosty za stoly usadil, jde do kuchyně nebo do jiné místnosti, kde se jídla připravují a kde mezitím již byla polévka nalita; nese nejprve na nevěstin a pak na ostatní stoly, při čemž zpívá:
[Strůj, má milá, polívčičku, dej mi do ní kmínu trošku], strůj, strůj, strúj, jak jsem já už tvůj.
|
V Praze na rynku mají polívku, nevim jakou, (drobet pepřenou, drobet kyselou, drobet sladkou).
|
Píseň po něm muzikanti opakují, než je polévka snědena. Pak přineseno bývá hostům na stoly pivo. Dříve než se polévka sní, žádný z hostů se nenapije, aby nebyl pokládán za lháře, poněvadž se zde praví, že kdo se o veselce napije dříve než se polévka jísti počne, , ten že je lhář. Nejsou ovšem na každé veselce všechna jídla, k nimž písně jsou zde obsažené, ale řečník je musí znát všecky, poněvadž na některé veselce jsou jídla ta, na jiné zas ona, a kdyby při ně-
|