str. 536
O umírajících a mrtvých.
@PP@Pověry, sebrané v Jesenici u Sedlčan. Podává Fr. Nerad.
Pověry, sebrané v Jesenici u Sedlčan. Podává@A@Fr. Nerad.
Umírá-li kdo, oznámí to příbuzným a známým, buď že třikráte na okno za-ťuká nebo že něco náramně bouchne, že se dvéře náhle samy sebou otevrou, že se ručičky na hodinách nazpět popostrčí a podobně. Mrtvý hospodář obejde tu noc po pohřbu třikráte svůj dům, aby v něm pozůstalé žádné neštěstí nepotkalo. Postel, na které nebožtík umřel, se připraví ke spaní, aby mrtvola, která třetí noc jistě přijde, si mohla odpočinout. Že mrtvola tam skutečně byla, uvidí se na peřinách, které jsou zmačkány, jmenovitě pod hlavou zůstane jamka Při obléhání mrtvoly, je-li příliš stuhlá, pojmenuje se mrtvola jménem (křestním) a údy se hned poddají. Je-li mrtvola v domě, chodí se a mluví potichu, děti nesmějí skotačiti a křičeti, protože mrtvý „všecko slyší" dotud, než je vykropen knězem. Mrtvola vynáší se vždy nohama napřed, aby se nevrátila domů. Mezi domovními dveřmi postaví se při vynášení rakev třikrát ua práh, aby ta duše měla pokoj.*)
Šenkýř a řezník.
@PP@Pověry, sebrané v Jesenicí u Sedlčan. Podává Fr. Nerad.
Pověry, sebrané v Jesenicí u Sedlčan. Podává@A@Fr. Nerad.
Přijdou-li při mytí šenkovny hosté do hospody, bude hostů dost. Přijde-li hodně hostů do hospody na Nový rok, chodívá jich hodně po celý rok. Svítí-li se pod stůl (něco se hledá), bývá jistě hádka. Rozhází-li se v hospodě sůl, bude křik. Přijde-li první host na dluh, zůstávají všichni toho dnu dlužní. Chválí-li host šenkýře nebo šenkýřku, zůstane dlužen Smetí v hospodě (i v jiných staveních) nevymetá se ke dveřím a přes práh, nýbrž ke kamnům, aby se štěstí nevymetlo z domu
Vejde-li řezník nakupovat, či jak říkají „do vsi", a neví, v kterou stranu se obrátiti, postaví před sebe hůl; na kterou stranu tato padne, tím směrem jde. Nepodívá-li se někdo dobře na porážku, zvíře nemůže dlouho dodělati.
|