Předchozí 0561 Následující
str. 538

Svatojanská postýlka.

Sděluje Jos. Petrák.

Pálení ohňů,, sbírání zázračného koření a vití věnečku o sv. Janě Křtiteli rozšířeno jest nejen po č,echách, ale, jak dokládá Dr. č. Zíbrt (Staročeské výroční obyčeje), i v jiných zemích slovanských, i mezi ostatními národy evropskými. Děje se tak i v Podkrkonoší a horním Pojízeří a dalo se před lety měrou daleko širší. U ohňů svatojanských dala si dostaveníčko všechna mládež — hoši i dívky — z večerních" přástek. Mélť takový oheň moc čarovnou: kdo se do něho zadíval, nikdy na přástvě nezdřímnul.

Chci zde ukázati k jinému pěknému obyčeji, jakýž udržel se v předvečer svatojanský na Vysocku v horním Pojízeří, o némž że by i jinde byl zvykem, nikde jsem se nedočetl.*) Jest to svatojanská postýlka.**) K večeru před sv. Janem natrhají děti kvítí: mateří doušky, „chlapice" a hořkého jetele. To nastelou vrstevnatě pod stolem, na vrch prostřou několikráte složenou bílou pla-chetku tak, aby kvítí kolem ní tvořilo pěkný lem, a na ni položí talíř. Zbývající plochu plachetky pokryjí svatými obrázky, mezi nimiž obrázek sv. Jana Křtitele scházeti nesmí. Takto upravenou „svatojanskou postýlku" ukryjí před «raky zvědavých tím způsobem, že kolem stolu na horním konci noh upevní šňůru, na ni pak navěsí „jasíní" (jasanové větvičky s listy) .tak hustě, že do vnitř viděti nelze. V očekávání dárků, jež přes noc sv. Jan na talíř položí, mládež sladce usíná. Rozumí se, že procitnuvši první kroky své naměří k „postýlce", opatrně rozhrnujíc „jasíní", pokukuje zvědavé po talíři a radostně hlásí sourozencům, co jim sv. Jan nadělil. Nebývá toho mnoho, však i tím bére mládež ráda zavděk: trochu cukroví (obyčejné pokroutek), svatojanský chléb a — koláč; někdy i krejcary a starším dětem šátek, zástěrka nebo jiná potřebná věc.

„Postýlka" zůstává vystlána po celý den svatojanský, neboť ještě následující noci dostavuje se sv. Jan se svojí nadílkou. Teprve druhého dne se ruší. Koření se usuší a pečlivě uloží; bude ho třeba do koupelí slabým dětem, na vykuřování, dobytku do nápoje atd. Chováť ono kouzelnou moc a jisté účinky.


*) Některé podrobnosti sdělil mi starý Mářa tka z Vysokého n.J., v jehož bystré paměti uložen jest všechen život horského lidu jako v knize. Chci dle jeho vypravování podati cyklus celoročních zvyků a obyčejů, jak se zachovaly na Vysocku.
**) Srv. o témž ^obyčeji v srovnávací studii Dra. Č. Zíbrta o svatojanském zvykosloví. ČČMus. 1891, str. 483.

Předchozí   Následující