Předchozí 0562 Následující

@S@ 539

Je zvyk tento znám i jinde po Čechách? Či snad jen v horním Pojízeří? Není snad na Moravě domovem nebo na Slovensku? Zprávy o tom zajisté budou vítány v Českém Lidu.

Kroj na Polensku.

Podává B. Rerych.

Až do výstavky v Polné se ani vlastně o celkovém kroji ve vesnicích Polenska nevědělo. Babičky schovávaly poslední jeho zbytky tu do „hrobu", tu vnoučatům na památku. A tak byly by ty pohádkové babičky odešly i se svými starými úbory a s nimi kus minulosti. Na Polensku vlastně máme podle dvojí národnosti kroj dvojí, český a německý. V českých vesnicích Polenska býval kroj prvý, z něhož zůstaly jen skrovné zbytky, neboť obyvatelstvo již od 25 až 30 let kroj odkládalo. Za to v německých všech svůj kdysi „švábský" kroj houževnatě drží, že neuhlídáš Němkyni, Němce oděné jinak, než jako „mojdly" (t. j. v kroji).

Tento kroj (t. j. německý) je vlastně starý švábský, který se poněkud málo změnil a zpestřil krojem českým v okolí. Protože je pro nás zajímavý tím, že tak oblečení chodí i čeští obyvatelé několika počeštěných vsí ze smíšeného ostrůvku „Štocka", zmíníme se o něm. Mužští nosí koženky černé, boty „přehrnovací", krátké spenzly, hedvábné vesty a velmi plstnaté širáky s třapci; doma fialové čepičky. "V zimě navlékají „české kožichy" bílé a beranici.

Ženské mají modré sukně (s ohromné nacpanými boky), červené punčochy a střevíce. V létě nosí košilky s rukávci a šněrovačkami v předn vykrojenými, které se šněrují červenými stuhami. Šátky uvazují si kolem hlavy tak, že dlouhý cíp visí dolů. V zimě nebo do města, do kostela nosí jupky s úzkými rukávy, větší šátek a úzké soukenné rukávníky.

český kroj na Polensku a na moravském svahu českomoravské vysočiny býval tento: V práci chodí ženské bosy, nebo v „hříbatech" (dřevěnkách), nebo i ve střevících. Na košili (s krátkými rukávy) navlékají dvě kanafasky a šátek na babku. Pracuje-li se venkuj navlékají kratičkou a nízkou šněrovačku, bud! červenou nebo květovanou, „jajblík". I v zimě vidíme děvčice tak oblečeny; starší ženy mívají ještě jeden šátek křížem přes prsa.

Ve svátek ovšem navlékla si děvčata a ženy přes košili košilku krátkou s rukávci napouchlými. Sahala sotva po pás. Složena byla ve varhánky, sbíhající se u krejzlíku kolem krku, vroubkováného a


Předchozí   Následující