Předchozí 0574 Následující
str. 551

Mezi moravskými nálezy upozorňujeme předem na nejstarší nám známé památky z jeskyň štramberských u Nového Jičína, mezi nimiž v pěkném odlitku zahlédnouti můžeme i světoznámou čelist. lidskou, nalezenou v jeskyni Šipce, o níž tolik již bylo napsáno a namluveno, ukazuje tvar dětský, ale velikostí rovná se čelisti normálního dospělého člověka. Náleží tedy dospělému s pathologickou retencí ve vývinu zubů, jak chce R. Virchow, či dítěti obrovské velikosti, jak učí Dr. Wankel, Ranke a jiní? s>por vědecky dosud nerozřešen.

Druhou nejdůležitější sbírku poskytlo slavné naleziště u Předmostí blíže Přerova. Zde se v diluvialní hlíně našla bohatá vrstva kulturní s přečetnými důkazy o tom, že v době, kdy se po pláních moravských proháněli mamuti, nosorožci, lvi atd., žil zde již člověk, zvířata tato, hlavně slony honil a kly jejich upotřeboval k hotovení rozmanitých předmětů. I první počátky umění sledovati tu můžeme na ornamentecr, jimiž žebra mamutí jsou porýsována.

Obě skupiny, štramberskou a předmostskou, z největší části obeslal jeden z prvních archaeologö moravských ředitel české reálky v Telči p. K. Maska, jemuž se podařilo starobylost nálezů předmostských, kterou popřel dánský geolog J. Steenstrup a někteří po něm, před učeným světem přesvědčivě obhájiti. Ale také vlastenecké museum olomoucké má tu překrásná unika, jež zasluhují vší pozornosti.

Vedle tohoto světoznámého nálezu jednotlivé předměty z jiných menších nalezišť přirozeně ztrácejí svůj vědecký interesä. Náuorny však a pro širší obecenstvo větší attrakcí působí jednotlivé ukázky z vyhynulé diluvialní zvířeny českomoravské. Vedle hnátů, klů a čelistí mamutích z Předmostí a od Brna, a zbytků menších obratlovců' vystavených ve zvláštní skříni p. inženýrem Neumannem z Prahy, největší pozornost vzbuzuje dvojice koster medvědů jeskynních, umístěných v středu pavilonu právě proti vchodu. Nálezcem a také dovedným monteurem této dvojice obrovských dravců, proti nimž naši předkové neměli v rukou nic jiného než hrubě otesaný kámen, přivázaný na násadě nebo ostrý úlomek pazourku v šípu zasazený,*) je učitel v Blansku na Moravě, čilý archaeolog a palaeontolog. p. J- Knies, který naši výstavu obeslal ještě mnohými dalšími předměty svých krásných nálezů. Pod kostrami obou medvědů leží pěkná lebka nosorožce nalezená v diluviu podbabském (majetek p. Jíry).

Skříň VI a VII. obsahuje památky z doby neolithické. Ve skříni VI. vidíme výběr ukázek z neolethických nalezišf okolí Čáslavi, které poslal na výstavu horlivý jednatel „Včely čáslavské“ p. Kliment Čermák, známý pracovník v oboru starožitností reských. Vedle toho upozorňujeme i na pěkné ukázky současné keramiky z Podbaby a z černého Vola u Prahy, - vystavené panem Jírou a P. Pro-


*) Srovnej krásný doklad rány způsobené lebce jeskynního medvěda kamennou šipkou v kollekei Dr. J. Wankela.

Předchozí   Následující