str. 552
cházkou. Zvláštní pozornost odborníkovu upoutají k sobě jadeitové sekyrky neolitbické na Moravě-u Líšně, Tvarožné Lhoty a Příboru. Jsou majetkem pana ředitele Masky.
V hoření přihrádce skříně VIII. nalézáme dvě tabulky charakteristických nálezů doby neolithické z poříčí Ol š a vy na moravském Slovensku. Vystavuje pan učitel J Kučera ve Veletinách, který poslední dobou s nevšední horlivosti a střízlivostí archaeologicky probádal široké údolí Olžavy; nalezl zde celou řadu neolithických osídlení. Charakteristickým zjevem v těchto osídleních jest keramika zvláštního rázu, s kterou se i jinde na Moravě setkáváme. Nádoby jsou ozdobeny vyrytými liniemi přímočárnými nebo kruhovitými, které jsou v malých vzdálenostech přerušovány vyhloubenými dírkami. Velkou část téže skříně zaujímají nálezy pana Kniese, a to nálezy z Luží u Oslavan, z Nové Vsi u Ivančic aOlbramovic. Malované střepy z Budko vi c náleží však době pozdější. Zato do neolitfcu beze vší pochyby náležejí řada vysoce zajímavých malovaných střepů, které nalezl pan Palliardi v sídlišti novosadském ve Znojmě. Malované ty střepy zajímaly velice i pp. Lissaura a Virchowa při nedávné jejich návštěvě na výstavě. Bylť totiž Virchow ještě před několika měsíci odporoval na sjezdu inšpruckém Szombathymu, který dokazoval existenci malované keramiky ve .středoevropském neolithu.
V téže skříni vidíme pak bohatou sbírku typických památek ze známého naleziště na Slánské Hoře v Čechách, vystavených panem Edvardem Zahrádkou.
Ve skříni VIII. zajímá pozornost nejkrásnější sbírka z vystavených neolitbických nálezův, totiž památky, které našel pan Jaroslav Palliardi na hradišti křepickéin u Znojma a vzorným způsobem spořádal a vystavil. Vidíme tu na řadě tabulek krásce ukázky kostěných sídel, přeslenův a větších hliněných kruhů, kamenných sekyrek, kladiv z parohů, šipek překrásně z kostí řezaných, škrabadla a rydla k ozdobování nádobí, pazourkové nožíky a šipky; mezi keramikou pak nejvíce zajímají střepy plastickými pruhy vyzdobené, pravá to unika. To jsou všechno nálezy ze starších vrstev hradiska křepického. Dle připojených nálezů bronzových však vidíme, že hradisko toto bylo z doby neolithické osídleno i do doby bronzové. Do této doby bronzové patří krásná sbírka šidel, malých dýk a nožíkův, jehlic bronzových, šipek plochých a trojbokých (zvláštnost!) a různá náčiní ku slévání bronzových předmětů. Také řídký u jiáš host, sponka loďkovitá, bude odborníky zajímati. Podobnou keramiku plasticky zdobenou vystavuje i pan Knies z hradiska olbramovického. Menší ukázky. poskytlo ještě hradiště „Na Dvorkách" u Oslavan, pak hradiště Réna u Ivančic a Staré Zámky u Líšně. Ve všech těchto 3 skříních nalézáme ve spodním oddělení řadu různých kamenných seker a mlatův, z nichž jednotlivé zajímají zvláštním tvarem, dokonalým provedením nebo zachovalostí.