Předchozí 0576 Následující
str. 553

Skříň IX. a X. obsahují většinou památky z hrobů částečně neolithických, částežně náležejících již do počátku doby bronzové. Zde zajímají především neolithické nálezy hrobní z okolí Lovosic, vystavené p. Ör. Matějkou. Nákrčník vystavený z nálezu křivé ni-ckého skládá se ze zavěšených zubů psích a jeleních a ukazuje tu zvláštnost, že část zubů jest pravá, část pak vyřezaná z rohu.*) Podobné colliery našly se, pokud vím, v Čechách tři. Pak tu nacházíme pěkné ukázky přechodní keramiky z Turska, Kamýk a, vystavené panem P. Procházkou, celý obsah hrobu se skrčenými kostrami u Oblekovic a Vrbovce nedaleko Znojma odkrytých a po-, psaných panem Palliardim. Téhož nálezu jsou i nálezy vedrovické (vystavuje pan Knies) a nálezy z Malostovic, Prušánek a čejko vic (vystavuje pan prof. Hladík). ZPetrovic nalézá se tu krásná fibule rázu uherského.

Velikou pozornost budí kollekce zvoncovitých nádob ve skříni X. Nádoby tyto jsou typické u nás pro konec mladší doby kamenné a počátek doby bronzové; klásti je pouze do doby brožové není správno. Nejvíce si jich všímal pan Kliment Čermák a popsal je v několika článcích českých a německých. V cechách konstatoval tato naleziště**): Markovice, Šárka, Přemyšlení, Stelčoves, Libeň, Teplice, Polepy, Kralupy, Smíchov, Vokovice; na Moravě: Moravský Krumlov, Brunovice, Hodějice, Šlapaňice, Turoves, Kelč.

K těmto nalezištím přistupují pak, jak z naší kollekce vidno, ještě podobné české nálezy od Litoměřic (p. Lopata), moravské od Žalkovic u Kroměříže (J. Slovák), Vranovic a Klobúk (J. Knies).

Vedle nálezů z hrobů se skrčenými kostrami z Brandýsa nad Labem v cechách, z okolí Troubska a Siąpanie u Brna a Příkaz u Olomouce upozorňujeme na vzácné měděné sekerky ze sbírky pana Palliardiho. Pocházejí z hradiska křepického, Tvoři-hráze u Znojma a Vevči.c na Moravě. Vedle těchto jsou na výstavě ještě měděné (dle udání majitelů) sekerky jinak typické formy z Osiček, Pršimas a jedna bez udání naleziště z musea hoři-ckého. „Měděnou" sekyrku z Rudimova na Moravě vystavil dále p. Kučera.

Skříň č. XI. obsahuje krásné ukázky hromadných nálezů českých, skříň č. XII. hromadné nálezy moravské. Mezi prvními v prvé řadě překvapuje drahocenný nález r y d e č s k ý, vystavený horlivým členem archaeologického odboru výstavního p. řid. J. Pudilem. Vidíme tu polámané a pokažené meče, pálstavy, celty, dýky, srpy, pásy, náramky spolu se surovým bronzem a paličkami potřebnými k hotovení nástrojů.


*) Srov. Český Lid IV. str. 263.
**) Památky arehaeologické XV. str. 343. Verhandlungen der ber], anthr. Ges. 1891. 466.

Předchozí   Následující