str. 71
na desátém stupni proměny. Oč hrubší jsou proti krabicím od Uher. Hradiště, jichž ještě několik jest v mé sbírce, oč také jednodušší a chudší jest řada malovaných vajec žlutě a červeně na tmavé půdě z Nového Hrozenkova na Valašsku, které mi letos přivezl Joza Ország Vrančovský. Úpadek začíná, kdekoli ornamentika začne přijímati k tvarům geometrickým, rostlinným a smíšeným také ornamenty figoralné. Tof pravidlo stejné platnosti pro celou oblast slovanskou, zastoupenou na naší výstavě. A kdyby naši umělci lidoví, kteří ve zbytečné snaze po effektu sahají až k předlohám, k obrázkům svatých z modliteb, kdyby zůstali při nejjednoduším, při tečkách a čárkách a jen těmi prvky ornamentálními v ladném a souměrném seskupení zdobili po starodávnu vajíčko, lépe by učinili, než oddávají-li se na kluzké pole ornamentiky figuralne, od níž nebývá daleko k nalepování obrázků, k dracounu a mramorování. Tam jsou pro národopisce zakázané cesty. O kraslicích při levé skupině krojové nezmiňuji se, protože nemají s národopisem co činiti.
Abychom si mohli učiniti co možná nejúplnější a nejsprávnější soud o přebohatém fondu myšlenkovém, zračícím se na křehkých skořápkách našich kraslic, musíme si ještě zajíti do krajinských oddělení, kde jest sice menší procento kraslic, ale stejně zajímavé.
V chodském oddělení vyloženo jest 50 kraslic červených, jednoduše, ale typicky zdobených; podobně spatřujeme v Blatsku na dvaceti a jedné kraslici, které jsou růžové s bílým středním krášleným voskem.
V oddělení středním viděli jsme 7 kusů ve skupině památek kutnohorských a v Litomyšlsku jen 4 kusy, zdobené duší rostlinnou a dracounem.
Bohatší kraslicemi jsou protější odděleni moravsko - slezsko-slovenská. Něco se arci opakuje, co jsme již zahlédli ve sbírkách nejprve uvedených, ale přece ještě znova a znova poutá pozornost naši nová řada jednoduchých i bohatých vzorů. Kraslice vystavené v Uherském Slovensku počtem 30 kusů podobají se komposicí ornamentální moravským, v provedení však zůstávají za nimi. Oddělení Mor. Slovenska má 74 kraslice, připomínající též české, se zvětšenými ozdobami, některé voskované, jiné jsou s dracounem, který se dnes vkrádá všude. Také Valašsko má sbírku pěkných kraslic z Rožnovská, Brumovska, Vsacka a Starojicka, čítající přes 100 kusů. Na kraslicích v oddělení opavsko-těšínském (na 50 kusů) vidíme kolísavě vliv moravský a český. Hojně vidíme ornament rostlinný; Vyškov má ve svém oddělení 144 kraslice, z nichž mnohé podobají se českým, též pentlené, jiné jsou moderní s dracounem, a rovněž tak Brněnsko 54 kusy a Horácko 67 kusů.
Nejposléze zajdeme si ještě do výstavy spolků, kdež v oddělení dolnorakouském s netajenou radostí prohlédneme si 29 kraslic, po-