Předchozí 0094 Následující
str. 84

@NZ@Z ruchu národopisného.

Referuje Dr. Čeněk Zíbrt.

Nové knihy.



* Domečka L-, Památky po královně Elišce, choti Karla IV., a její život (Pojednání historického a průmyslového musea v Hradci Králové, číslo 1), v Praze, 1895. Vedle životopisu popisuje autor památky chované y museu královéhradeckém, známý pás s českými veršíky milostnými, tobolky a lžíce Eliščiny, s připojenými názornými vyobrazeními. Knížka dobře poučuje o věci a je zároveň vhodným výkladem k výstavě těchto vzácných památek v ústřední síni národopisného paláce NVČ.

* Paulus V., Z pamětí města Chrasti v Chrudimsku, Artikule kůru literátského z r. 1766, Památky cechovní, v Chrudimi, 1894 až 1895. V první knížce otiskuje vydavatel, spolupracovník C. Lidu, 12 artikulů literáckého sboru v Chrasti se seznamem literáků od r. 1766—1894. V knížce druhé podává tovaryšské artikule cechu tkalcovského z r. 1575, artikule cechu téhož z r. 1583, cechu obuvnického z r. 1664, cechu řeznického z r. 1685, cechu krpjčovského a postřibačského z r. 1714, artikule spojených řemesel kovářského, kolář-ského, zámečnického, truhlářského, soustružnického, bednářského, skle-nářského a tesařského z r. 1745, cechu mlynářského z r. 1780 a cechu pekařského z r. 1783. Na konci připojeno vysvětlení méně známých slov a některých značek. Záslužnou činnost Paulusovu v tomto směru dlužno plnou měrou chváliti. Kéž je vzorem podobným publikacím, těženým z místních archivů, kdež vedle údajů, důležitých pro monografii o místě, jehož se týče, pravidelně bývá mnoho zajímavých zpráv, významných pro kulturní historii českou vůbec, jak tomu zejména u druhé knížky Paulusovy, kdež v cechovních řádech je roztroušeno plno zajímavého materiálu k dějinám českých řemesel. — Téhož Dějiny mě-

sta Chrasti, L, v Chrudimi, 1895-. Spisovatel líčí dějiny Chrasti od nejstarší doby až do zřízení biskupství královéhradeckého, všímaje si pilně kromě jiného také poměrů kulturních.

* Menčík Ferd., Velikonoční hry (Prostonárodní hry divadelní, díl II.), v Holešově, 1895, se třemi cbrázky, cena 2 zl. 30 kr. V Č. Lidu IV. 246 podali jsme zprávu o Menčikových Vánočních hrách. V době krátké pospíšil si vydavatel, a probíráme se dalším svazkem prostonárodních her di-vadeUícb, věnovaných Velikonočním hrám. Menčík vydává tu dvojí hru o umučení Páně: „Komedie o umučení Pána a Spasitele našeho Ježíše Krista" a „Umučení Páně" s přídatkem „Vzkříšení Páně". Obé hry, jak vydavatel přesvědčivě ukazuje, jsou staré. Prvotní jednoduchá podoba obou her byla rozšiřována výňatky doslovnými ze známého spisu Kochemova: Život Ježíše Krista. V úvodě seznamuje Menčík s osnovou děje, snaží se zjistiti data o původu her a líčí, jak se tyto hry od lidu hrávaly. Připojená dvě vyobra -zení (viz na str. 83 a 89) podávají názor, jak si mime výjevy z těchto her představovati, jak vypadaly tyto-hry ve Vlastiboři.

Vyobrazení naše představují, jak se loučí Panna Maria s Kristem a jak korunují trnovou korunou Pána Ježíše. Vydavatel ujal se práce záslužné, nelekaje se hmotných obětí. (Viz na listě titulním „Nákladem vlastním".) SI. Česká akademie přispěla podporou 150 zl. Nezištná snaha zasluhuje tu uznání a účinné podpory v českém čtenářstvu, kteréž se mile pobaví staročeskými hrami. Odborník pak najde v Menčíkově vydání plno zajímavých podrobností a vydatný předmět k srovnávacímu studiu. Stručné toto oznámení zakončujeme důtklivým


Předchozí   Následující