Předchozí 0142 Následující
str. 131

letí XVI. a XVII., proč by kříž doudlebský z roku 1859, kdyby byl

o 300 let starší, nemohl býti vyhlášen též za cyrillomethodějský?

Druhá moje kritická poznámka týkala se kamenné desky u Chocně a zní celá takto: „Pomník tento nikterak se nepodobá starým hrubým a nízkým křížům, jakým na Moravě připisují stáří tisícileté; ale nicméně lehkověrní lidé v nedávno minulých letech také jej usoudili za kříž cyrillomethodějský, o čemž před 20 lety nebylo ani potuchy." Takový účinek měla moravská — neb určitěji řečeno olomoucko-diecesanská — nauka i y zemi české; zde se ještě stupňovala. Professor Havelka v Sborníku Velehradském 1885 IV. 88 kamenům takovým, jako jest choceňský, výslovně odepřel povahu křížů cyrillomethodějských, ale v Chocni ujala se nová báje, že to je kříž cyrillomethodějský!

Byl to moravský badatel Vincenc Brandl, jenž první ozval se (v Čas. Mat. Mor. 1882, 184) proti lehké víře v pověsti a proti odvozované z nich nové theorii, jakoby každý starý nízký kříž kamenný, jenž nemá na sobě určité známky časové, musel býti původu cyrillo-methodějského; ale prof. Havelka odpověděl archiváři Brandlovi (1883 ve Sborníku Velehradském III. 225) téměř s takovýmž zbytečným rozhorlením, jako pan J. P. nyní vynaložil proti raně. Ke cti zvěčnělého Havelky však budiž vytknuto, že on svého odpůrce z ničeho křivě neobviňoval, i že upřímně byl přesvědčen o platnosti svých důvodů, jež pan J. P. nyní neuznává za rozhodující.

O otázce starých křížů vyslovil jsem se místněji 1885 v Athenaeu III. str. 7—8, kdež vysvětloval jsem původ jejich takto: „Mysl křesťanského lidu vždy a všude projevovala se podobně, stavíc kříže u cest buď k pouhému ukázání pobožnosti, bud! a zvláště na památku nešťastných příhod a jiných dojímavých událostí;

1 mezníky bývají znamenány vrytými křížky." Nyní po desíti letech, tuším, není z toho mezi pokračujícími badateli již nic na sporu.

Přidky na Opavsku.

Podává V. Hauer.

(S vyobrazením.)

VJilešovicích na gruntě Svobodově č. 14 a ve Slavkově u Václava Hýla poučili mne nejen o tom, co s předením souvisí, ale i ochotně přede mnou zapředli a všecky přaslicc a vřetena mně ukázali. V ostatních statcích prý mají přaslice i vřetena podobná. Zprávy z Poruby mám od T. Kudely. Celkem viděl jsem asi 50 přaslic


Předchozí   Následující