str. 138
starých her divadelních z pozůstalosti otce svého Dom. Víska,*) horlivého to svého času čtenáře. Jsouf pak to rukopisy tyto (tit. dosl.): 1. Komedye o Jozefovi egyptském ze starého zákona, 2. Komedye o umučení Krista Pána, 3. Komedie o sv. panně mučedlnici Barboře, 4. Komedye o sv. Janě Nepomuckém,**) 5. Komedye o narození Pána Ježíše Krista, totiž o přijetí sv. tří králů a o smrti krále Herodesa; kromě toho fraška o 1 jednání „Roztržití" zčeštěná od Havelky, a konečně „Komedye o lesních lotřích". Všechny ty hry vlastnoručně Dom. Víšek opisoval, vyjma poslední, na kteréž poznamenáno, že psána r. 1817 „für mich Jos. Fr. Korejzl, Schulgehilfe". Hry o sv. panně mučedlnici Barboře a sv. Janě Nep. jsou v jediné knížce, na níž uvedeno, že psány r. 1805 u Dom. Víska. U ostatních letopočet schází, ale všude jest podotknuto: „Psáno u Dom. Víska ve Vamberku". Dle toho, co mi p. V. Víšek vyprávěl, opisoval otec jeho mnoho, a to nejen hry divadelní, ale i modlitby; ba i nábožné písně prý skládal. Se starým písmákem kovářem Ant. Zemanem a několika pokročilými sousedy odebíral mnohé časopisy v Praze vycházející a knihy, v nichž pak v domácích besedách horlivě čítáno. Divadlo miloval nade vše.
V zápiskách divadelních ochotníků vamberských čteme, že již asi okolo r. 1813 —15 (ne-li dříve) hráno ve Vamberce divadlo. Byly to výjevy z písma sv., které se tu nejdříve na prostičkém jevišti předváděly, a to hlavně „Umučení Páně" ; později teprv vyvinuly se i jiné, jako „O sv. Dorotě" a „Józefovská". Tím se však naši ochotníci nespokojili a sehráli i zpěvohru „Lidožroutskou", která se sedmkrát opakovala, až posledním představením asi po r. 1830 úplně zanikla.
V těch letech zanikly i uvedené hry z písma svatého. Kdežto hry „O umučení Páně" a „Jozefovská" dosud trvají ve vzpomínkách vamberských nejstarších občanů, není již pamětníka hry „O narození Páně", kterouž tuto v doslovném znění podáváme. Starý pravopis rukopisu zaměnili jsme částečně (ou místo au, í místo j a pod).
Hrající osoby: 1. Herodes. 4. Tři králové. 5. Jozef. 6. Marie. 7. Hospodář. 8. Hausknecht. 9. Host. 10. Syndykus. 13. Tři pastýřové. 14. Anjel. 16. Dva služebníci Herodesovi. 18. Dva čerti. Matky a jiné děti.
I. jednání.
Výstup 1.
Hospodář. Blaze tomu, kde jest všeho dosti, plný sklep vína, nápoje hojnosti. Kdo má co, ten se nebojí,
kterak před hostmi obstojí. Já jsem ten, jenž jsem vším nazbyt zaopatřený pro pocestný lid, když se unavěj, umě najdou polehčení. Sklenici vína dobrého dostanou ze sklepa mého. Hausknechte! Sklenici dobrého vína mi přines, ať se napiju dnes. (Hausknecht přijde.)
Hausknecht. Dobře, pane hospodáři, napijou se, jak náleží. (Odejde.)
Výstup 2.
Host. Dobrý den, pane hospodáři, vinšuju, ať se dobře daří.
Hospodář. Pěkně vítám, pane
*) Dominik Víšek, mistr krejčovský, nar. 25. pros. 1790, f u věku 54 let. **) Otištěna v C. Lidu IV, str. 400.
|