Předchozí 0529 Následující
str. 489

hýbá jakoby snad bylo hříchem v publikaci výstavní v oddělení krojovém z péra vypustiti, že č. Lid byl zdrojem k četným údajům při líčení kroje a výšivek. Prese všechnu šetrnost, jakou chováme k vážené autorce, bez obalu pro zamezení příštích podobných případů, které beze všech ohledů nadále budeme bedlivě stopovati, odhalíme, jak se čerpá zč. Lidu. Jde nám o případy, kterými světle a beze všech důkazů dalších odůvodníme, že se články z Českého Lidu prostě přebíraly do díla N. V. č. a (jako před tím do Katalogu) při tom jménu č. Lidu úzkostlivě a s opatrnou stroj eností se péro vyhýbalo, jen aby neproklouzlo na papír.

V Č. Lidu III.,' str. 43—45 uveřejněny byly „P a b ě r k y o kroji plzeňském, Z pamětní knihy chrástecké vypisuje M. Kozák". Článek je pěkný, obsahuje zprávy zajímavé, původní. Bylo ho použito při líčení kroje plzeňského v díle o NVÖ.? — Bylo, vždyť na str. 163 — 164 čteme: „Sukně žensué, jindy (dle pamětní knihy cbrástecké) prosté bělavé ..." a v poznámce tamtéž: „. . .jak zevrubně o tom vypravují zápisky pamětní knihy školy chrástecké". Čtoucí namítne: „Vida — spisovatelka cituje pamětní knihu chrásteckou"! Ano — ale v tom je háček, že cituje tu výpisky, uveřejněné v č. Lidu, a že výpisků těch z č. Lidu použila, nikoli z originálu, jak by se čtenář klamně domníval,*) a že použila Č. Lidu v tom, kde přímo ani chrástecké knihy nejmenuje askoro doslovně čerpá:

Č. Lid III., str. 44.: „...nosily kabátky bělavé, a nyní (r. 1830) již bílé nosí ..."

Národopisná Výstava Če-Skoslovanská str. 164.: Kabátek, byl-li, jak po r. 1830 móda nastala bílý...

Kde se zalíbilo, opraven a zkomolen původní text z Č. Lidu podle nynějšího způsobu psaní, ale to nic nemění na faktu, že je tu opět čerpáno beze všeho jmenování pravého zdroje, t. j. Č. Lidu. Srovnejte:

Č. Lid III. str. 44 ... čepečky tak veliké, „le se jí sotva na hlavě drží, neb jest tak veliký, jako pěnkavčí hnízdo ..."

„Národopisná Výstava Če-

Skoslovanská", str. 164: „čepečky, o nichž chrástecká kniha posměšně praví, že ,sotoa na hlavě drží, jsouce tak veliký, jako pěnkavčí hnízdo ..."

Srovnávejme dále! Na str. 166 líčí dílo o NVČ- kroj mladoboleslavský, „dle udání pí. B. Ho bio v é" (čteme v textu). Kde


*) Mám tu svědectví pro své tvrzení v listě pana učitele Kozáka ze dne 5 května 1896.

Předchozí   Následující