str. 490
pak to asi co „udávala" pí. HobloVá, snad přímo spisovatelce článku o krojích českých? Nikoli! — Pouhé srovnání textu v díle o NVÖ. a důkladného článku pí. B. Hoblové, otištěného v Ö. Lidu IV. sřr. 322 a d. pod názvem „O švadlenách a krajkářkách, stavěokách čepců a kytkářkách na Mladoboleslavsku", po'ičí kiždého, že se tu „čerpalo" z Č. Lidu a zase opatrně, a to s citátem ale jen aby jméno č. Lidu, který tu byl opět zdrojem, bylo z příčin nevysvětlitelných zatajeno. Srovnejme si z obojího textu ukázku:
Český Lid, IV. str. 411:
„. . . lepenka ta dodávala tuhosti a zachovávala podobu vázanek vytvořených bu'd z jrdné pentle, nebo častěji ze dvou sešitých, aby vázanky byly širší. Sešití „pentel* zakryto bylo buď úzkou kraječkou zlatou nebo „magron-kama", jež byly z úzkých pentliček složeny ..."
„Národopisná Výstava Če-skoslovanská", str. 106: Ke zlatým čepcům „spojily se pentle dvě, šcv pak .... pokryt „ma-gronkami", hezkými to skládankami z úzkých pentliček jinoba-revných."
V I. ročníku Č. Lidu napsala pí. Renáta Tyršova jakožto referát z oboru lidového umění ca výstavě jubilejní článek „České lidové vyšívání na zemské jubilejní výstavě." článek ten podle souhlasného úsudku všech, kdož se obírali studiem lidových výšivek, tvoří základ roztřídění výšivek českých, stanoveného význačným rázem jednotlivých krajů. O tom zde slov šířiti nechceme, jak všecky práce pozdější dovolávají se tohoto článku jakožto prvního, správného rozboru ornamentiky výšivkové, jímž byla učiněna přítrž deklamacím o kráse a významu národního vyšívání českého beze všeho porozun ěnf jádru celé otázky o charakteristických typech českých výšivek podle jednotlivých krajů. Před článkem pí. Kenáty Tyršové nikdo neuveřejnil zákiadní toto roztřídění, nyní ovšem již všeobecně přijaté. Není divu, že původní výsledky studia pí. Tyršové všude, jak se sluší a patří, při čerpání bývají jmenovány. Viz na př. Kůženy Koutníkové úvahu o „Národním vyšívání moravském," Vesninu publikaci brněnskou „O národních krojích moravských" atd. Snad tedy se týkal článek pí. Tyršové českých výšivek toliko na j u b i 1 e j n í výstavě, ale na Národopisné výstavě bylo ustanoveno jiné měřítko, jiný systém, nové roztřídění? Ctěte jasnou odpověď na tuto otázku z péra horlivého člena výšivkového odboru na Národopisné výstavě, p Beránka: „Odkazujeme vůbec čtenáře na velecennou tuto stať (pí. Tyršové), která jest dnes právě tak případná a svěží, jakoby byla psánu nik olivo výstavě jubilejní, nýbrž o českém oddělení výšivkovém pa letošní Národopisné. Vystihuj eť úpluě charakter