Předchozí 0568 Následující
str. 524

Kouřimské, aby se Panna Maria nerozhněvala, musejí prý to processí vykonat, jinak by vody nebylo, vody by nedala. Pověst stará. Pod kostelem Bílá Paní jedné školačce ukázala ve skříňce ostatky svatých v kryptě pod kostelem. Žádný prý o nich nevěděl, jen ona holka je viděla, místo do školy chodila prý do krypty. Nyní je dávají lidu líbat.

Druhý sešitek má nápis: „Archaeologická Ses. poznamenání V. Krolmusa r. 1853."

Petrovská skála na sever (Řipu). Petráci v ní zůstávali. Před lety selka z Bovenska šla na jahody. Petrovšti ji lapili. Ona prchla, když viděla, co jsou za lidi. Oni prý lovili, kostely obírali. Sedláci obstoupili je a vyhnali. Vše zpět opět dostali.

Kulatá houska (o dušičkách) „dušička" slula, dvě při sobě „otec a máti" (dvě dušičky značily), „kosti", též chléb kulatý pečen.

Když se čarodějnici léčení nepovedlo, řekla baba: „Jsem baba po Bohu, pomohu, co mohu, ale proti té nemoci nic nemohu." Kde se rosí, tam se dobře kosí. Kdo lení, tomu se nezelení.

V Černých jamách (u Příbramě), zde se ukazuje červený pes, t. j. ohnivý, zde strašívá. Pes mívá ohnivé oči co tvořítka, z očí a z huby mu šlehá plamen, proto tu říkají „U červeného psa".

Od Mělníka na východ proti vinicem na površí (1/4 hod. cesty od Mělníka) mezi Skuhrovem, Vavřincem a Zaboří všemi jest hora, která slově, tuším, na Hodíku. Zde na polích zabořských na křižovatkách u zlámaného kříže pověst se trousí, že v noci v 11 — 1 hod. lidé slyšejí psy štěkati a zvěř honiti od dvoru Mukova až k Mělníku po lese a vinicích zabořských.

Vínek. Slovanky všecky až do našich dnů r. 1800 nosily a nosí vínky rozličné barvy, nejvíce zlaté, červené, na čele až k židovinám neb k uším a potom červenými tkanicemi se zavázaly, přes ně vlasy na hlavě dolů ztočené, pletené do kotouče (do drdolu) a v nich jednu,i dvě jehlice přes kříž, při tom.copánky (rulíky) dolů viseti měly.

Na Krkonoších rovinu dlouhou polní nebo luční zovou nivu. Niva = rovina, rovno = nivo. Tu je k o p n o (může se kopat).

Sudoměř u Valovického dvora, osada skal ská v Boleslavsku. Zde na tomto poli („na Guberně" u č. d. 19) lid posud říká, že čarodějníci sněmy držejí. rokují a lítají na Hrádek na skálu.

čočka proti v od natelnosti. Přebere se čočka čistě, uvaří se ve vodě, potom se usuší a jako káva upraží, rozemele a opět se ve vodě uvaří, nechá se ustát, sleje se a ráno/, v poledne a večer se místo nápoje pije. Ona šťáva čočková vyvozuje vodu všecku z těla. Jedna stará bába poradila, jak to od svých pradědů slýchala.

Žalej vrch (hora) od Jilemnice na východ asi 2 hodiny cesty vzdálen. Zde se říká na ztraceném či propadlém městě, na

\


Předchozí   Následující