Předchozí 0599 Následující
str. 555

Kristovým, Panny Marie, datem, neb prostým křižem uvnitř. S obou stran střední ozdoby jest pak (často do polokruhu) psáno datum, ma-jetníkovo jméno nebo průpověď. Jindy opět jest po celé šířce záklopy ornament květinový dle přírody stylisovaný, točinkový a nápis pod malovanou ozdobou. Ozdoby bývají i s obou stran nápisu.

Jelikož jest na záklopě pravidelné buď jméno posvátné, buď zbožná průpověď, zdá se, že pokládali naši venkované malování kukly za jakési „Boží požehnání" a kladli je tak vysoko, by jméno Boží chránilo obydlí jejich před bleskem a zkázou ohně Pěkný tento zvyk opatřovati dům nábožnou průpovědí dosud nevyhynul; lze v Dolním Onjezdě na č. 78, hezkém to zděném stavení se široce seříznutou střechou, spatřiti uprostřed prkenné lomenic e dvě příčná prkénka s nápisy (v levo): „Ó, Ježíši, rajský kvítka, zůstávej v tomto příbytku!" (v pravo) „Opraveno nákladem Jáni Kabrhele 14. května 1877." Ba i záklopy obloukovité dosud, ač zřídka, bývají budovány a popisovány. V Desné v Pavlišově mlýně čteme na záklopě: „Požehnej Pán Bůh toho domu, vystavěl sem, nevím komu, nákladem Jo ¦ sefa Pavliše leta Páně 1859." V Dolním Oujezdě psáno pod kuklou písmem již latinským, psacím: „Leta Páné 1878". U některých domků na první pohled zřejmo, že jest záklopa nejstarší částí celého stavení ; vyhořelo, sešlo, ale malované prkno, promlouvající o zbožnosti majetníků, přetrvalo všecky nehody a vždy znovu do opraveného stavení zasazeno.

Věnce, nejčastější to ozdoba záklop, jsou druhu nejrozličnějšího. Jsou věnce z listů vavřínových (Zaháj č. 45), mařinkové (Němčíce č. 47), věnce z listů zelených a růžiček červených (Lány č. 12), ze zelených dvojlístků (Lány ř.. 28 a 27), ze čtyřlístků (Zaháj č. 53), věnce ze dvou řad prsténků (Říkovice é. 9 a Osik blíže Ruláku).

Na statku č. 23 na Lánech 1) jest kolem monogramu Kristova věnec trnový hnědý, propletený věncem zeleným, taktéž trnovým; také ze sekáčků



kolem kruhu seskupených učiněny jsou ozdoby věncům podobné (Budislav u Zerzánů a Lány č. 31) aneb ze dvou kruhů, jichž mezera všelijak tečkami jest vyplněna (Komice č. 14). Na záklopě chalupy v Osiku č. 150 zříme místo věnce stylisovaný ornament tvaru eliptického, jež vyšívání ženských „šat" silně nám připomíná; uprostřed místo monogramu Kristova rok 1778. Dřívějšími majetníky chalupy byli Svůra a Kopecký, snad evangelíci.

Pozorujeme totiž, že v samé Litomyšli (na předměstích) stavení

jedno jako druhé má jméno Kristovo, známé nám z hostií IHS;



ve vesnicích, jsou-li zcela nebo většinou katolické, vyskytuje se ve věncích


1) Statek ten náleží nebo nedávno ještS náležel rodině Hinkové, z níž pochází Piarista a professor v v. H. Hink; že inajetníci již na počátku tohoto století lnuli ke kolleji a školám latinským, tomu svědčí nápis na statku z r. 1807 — latinský.

Předchozí   Následující