str. 556
a rámečcích totéž jméno, monogram Mariin

aneb

jména některých svatých a jiné doklady katolické víry osadníků. Čím hlouběji vnikáme mezi osady nábožensky smíšené, tím řidčeji nalezneme písmena jména Spasitelova, tím se množí na záklopách pouhé květinové ozdoby, kořenáče s kvítím, srdce, z něhož květy vyrůstají, průpovídky mravoučné, žehnavé atd. Na počátku Osika „hostie" pod kuklou v každém téměř stavení, na konci, táhnoucím se k Oujezdu
vyskytují se méně. V Budislavi jména

nikde neviděti, ač i tam
-dosti katolíků mezi helvety přebývá. Vesnice, kde jmen Kristových jest nejvíce, jsou, pokud víme, tyto: Němčíce, člupek, Kíkovice, Osik, Lazaret, Nová Ves, Komice, Velké Sedliště atd.
Pod monogramem Kristovým spatřujeme zvláště v samé Litomyšli srdce třemi hřeby či meči probodnuté, někdy pouhé tyto hřeby. Č. 28. na Horním Zaháji má vzácnou záklopu zobrazující ve věnci pět ran Krista Pána: uprostřed srdce křížem protknuté, nad ním dvě ruce, pod ním dvě nohy rovněž zraněné. Celek proveden barvami zelenou, žlutou a červenou v několika odstínech; i na lištách a na okřídlí význačného tohoto stavení (s datem 1777) jsou pěkné žluté arabesky na bílé půdě. číslo 157. v Osiku, malé nepatrné stavení na úbočí s letopočtem 1762 na komíně (!) má na záklopě kolem věnce s monogramem Kristovým ještě jména: Ježíš, Marija, Josef, Jáchym, Matěj; ta, i ostatní zcela nečitelná slova, psána děsně neuměle. Ještě horším písmem vyznamenává se baráček v Osiku blíže lesa Ruláku, kde kolem věnce s monogramem psacím švabachem načrtnuto „Deo mundi ..." a „jenž jsi tvůrce ...“ Ostatní jest zcela nečitelno.
Velmi pěknou a originelní záklopu nábožného rázu má čís. 10 ve Člupku. Ve věnci žlutých čtyřlístků a žlutočervených květů psáno „Maria obrano", pod tím kříž. Kolem věnce málem nečitelně: „1829. Tento krunt vyzdvižen s nákladem Antonína Millera."
Místo písmen

jež provedena jsou tu ozdobněji, tn zcela
prostě, zříme také pouze kříž (Lazaret č. 6) anebo kříž opletený větvičkou (Člupek). Též Božího oka používáno na posvěcení záklop, jak vidíme na Horních Valech v Litomyšli č. 395, kde kolem troj-hranného oka nápis latinský: „Quando Deus providet, frustra mundus invidet" a r. 1799.
Totéž oko Boží s nápisem po mnoho let připevněno bylo nad vchodem lesního úřadu v Litomyšli proti zámku, načež asi v letech 1880—81 i s parohatou jelení hlavou sňato.
Jak již řečeno, bývají místo kreseb zbožného rázu uprostřed věnce kuklového i pouhé letopočty, čímž ovšem stává se záklopa jednodušší. Mnohem zajímavější jest jiná výplň věnců: řemeslný znak ma-jetníka domku. Na Dolním Zaháji v Litomyšli jest rázovité stavení č. 4, jež má kuklu prastarou, shnědlou a jako ožehnutou a na její
|