str. 557
záklopě ve věnci — nužky! Domek náležel dlouho krejčovské rodině Štěpánka a patrně i před tím krejčíři zde vládli. Sotva čitelné písmo švabachové, které konečně podařilo se nám rozluštiti za plného světla slunečního, činí kolem věnce tento nápis: „Leta Panie 1775. Toto stavení po navštívení trestu Božího pádu ohnie z obzvláštní milosti s pomocí Boží vystaven», dej Bože, aby sloužilo duši k spasení. 1 Ěíjna. Josef Horský."
V Osiku na č. 20 spodobnená opět sekyra tesařská a lžíce zednická proti sobě namířené, nikoli však na kukle, nýbrž na lome-nici pod prknem vodorovným. Bylo to na znamení obydlí „stavitelova". Chalupa má na záklopě letopočet 1828. Nelze o tom pochybovati, že během času naleznou se ještě stavení, na nichž stkví se řemeslný odznak majetníkův.
Zaměstnání označováno však ještě jinakým způsobem. Na Dolním Předměstí v Litomyšli cestou k Lánům na č. 472 (domek Novotných) připevněn nad vchodovými dveřmi talíř toufarový, pěkně fijalovými kvítky a zelenými listy zdobený. Uprostřed věncoví jest číslo 472:; bydlíval prý tu raajetník hrnčíř. Stavení to honosí se překrásnou záklopou, okřídlím, bohatými arabeskami pokrytým, a zajímavým letopočtem 1718.
Kromě středního věnce, rámce, stylisované ozdoby srdcovité neb eliptické shledáváme na záklopě ještě další výzdoby: kořenáče s kvítím (v člupku na dvou staveních), větvičky trojnásobné přímo vzrůstající (Lány č. 28 a Budislav u Zerzánů), arabesky kombinované z točinek (Němčíce č. 64, Dolní Zaháj č. 4. Osik č, 126). Okraje záklopy bývají také ohraničeny obloučky (Lány č. 23, 28, 27), sekáčky atd. Pod anebo nad nápisem leckde bohatá skupina květů sestavena tím způsobem, že jest největší květ ve středu, drobnější květy a větvičky směrem k okrajům záklopy vždy více se zmenšují. (Osik č. 62, Dolní Oujezd č. 300, Pohodlí č. 21, 46 a 49).
Zvláštností pyšní se maličké starobylé staveníčko v Osiku č. 134, jež mezi arabeskami jeví rok 1715. Jsouť na záklopě na vrcholu četných, ale velice poškozených kreseb kruhovitých, točinkových i dva ptáčci s kvítkem v zobáčku. Značné stáří této záklopy uvádí nás v domněnku, že na nejstarších kuklách asi nebyla řídká tato oblíbená, na vyšívání i na nábytku všude zřejmá součást naší lidové ornamentiky.
Prkno podélné buď pod záklopou nebo prostě pod široce seříznutou střechou umístěné jest vždy mnohem jednodušeji vypraveno než prkno pod kuklou obloukovité. (Nutno tu připomenouti, že prkno obloukovité ční diváku právě nad hlavou, kdežto prkno příčné jeho zrakům čelí; vysvitne to jasně z perspektivních obrázků.) Na místě monogramu bývá nad zbožným nápisem pouze jeden až tři křížky ; je-li podélné prkno pouze doplňkem záklopy, umístěn tu letopočet, druhá část nápisu nebo dodatečný ornament (na př. Osik č. 62, kde