str. 594
sívání, kterýžto obor si prý vyhradil odbor výtvarníků. Snad pozoroval jste, že o vyšívání není skoro nikde řeči, tak o koutních plachtách, pokrývkách atd. nikde zmínky. Onu poznámku, jako zvláště charakteristickou pro kroj mužský litomyšlský, dovolila jsem si uvésti, aby se nezdálo, že já sama bývalému svému bydlišti příliš straním.
Paní B. Hoblová, přejíc si, aby Mladoboleslavsko bylo v přehledu krojovém vytčeno správně, sama po výstavě mě prováděla, mně o čepcích, jich pentlích, „magronkách", víncích, čepeni nevěsty atd. vykládala, i děkuji jí kromě za článek v Č. Lidu i za ústní poučení. Když mi p. Dr. Niederle zmínku o jejím díle vynechal, psala jsem jí o tom s politováním, což ona též Vám dosvědčí.*) Že jsem i své práce jako prameny pro úplnost uvedla, nezapírám; vždyť nečiníc tak, byla bych vzbudila víru, že se o kroji nejvýchodnějších Čech vůbec nepsalo. Na výstavě alespoň, jak sám jste ráčil v Osvětě uznati, výsledků bádání toho použito nebylo nikde, a o pra( ich těch, ač ostatní uvedeny a vystaveny všecky, nebylo ani stopy.
Nevím, co napíše redakce díla „Národopisná Výstava Českoslovan-ská" ve příčinách svrchu dotčených. Nemohu vycházeti a proto téměř s nikým se nestýkám. Nevím též, co Vy, vážený pane redaktore, učiníte, zdali uvěříte pravdě Vám tuto podané, aneb zdali setrváte na nepřátelském stanovisku Svém a dále prohlašovati mne budete za nepoctivou plagiatorku. Vím jen, že jsem před svým svědomím úplně čistá, uznavši vše, co jsem od jiných pracovníků s poděkováním přijala a pracovavši svědomitě, však, jak zřejmo, bez uznání jakéhokoli. Nevím ani, zdali učiníte mi po právu jako p. Kafkovi (srv. Č. Lid V. str. 496.), vždyť byl byste se zajisté místo p Kozáka po prameni dotázal mne a já byla bych Vám vše jako dnes dle pravdy vysvětlila.
Mám čest podepsati se s veškerou úctou
Teresa Nováková, choť c. k. gymn. professora.
*) Pozn. red. Paní B- Hoblová poslala redakci Č. Lidu tento list:
„Vážený pane redaktore! V pátém, právě vydaném_ čísle českého Lidu ráčil jste uveřejniti se záhlavím „Jak se ,čerpá' z Českého Lidu", ukázku, kterak pí. Ter. Nováková použila mého článku „O švadlenách" atd, aniž udala zevrubně, odkud čerpala. Mám za svou povinnost na vysvětlenou uvésti toto: Pí. Nováková požádala mne o krátký popis kraje mladoboleslavského pro svůj článek o krojích českých v díle „Národopisná Výstava". Poslala jsem jí žádanou črtu, ale pozdě, načež dostalo se mi odpovědi 3. března 189b' doslovně této: „Sdělení Vašeho nebylo více lze užiti, odevzdala jsem rukopis v polovině listopadu. Velmi mi posloužil Vašnostin znamenitý článek, zmínku o něm Dr, Nioderle bohužel škrť!" Zřejmo tedy, že ona není vinna, nýbrž že redakce, nebo snad vydavatelstvo díla „Národopisná Výstava
Českoslovanská" samo vyhýbá se zřejmému jmenování Českého
Lidu ... . Vám v hluboké úctě oddaná B. Hoblová. V Mladé Boleslavi, 28. května 1896.«
|
|