str. 288
kamenického. Jinak jsou výšiny okresu javornického výše než 500 ni. hustěji zalidněny, než na Vidnavsku, kde v téže výši území zalesněné je souvislejší.
V okresu javornickém ubývá obyvatelstva značně; v letech 1880 až 1890 ubylo ho 6%, kdežto na Vidnavsku trvá obyvatelstvo ve stejném počtu. Příčiny toho vysvětlí nám jediný pohled na mapu — úplný nedostatek moderních komunikačních prostředků a tím zamezený rozkvět veškerého průmyslu v tomto území.
Druhý okrsek zabírá povodí řeky Bělé. Je to celý okres frýval-dovský a východní část okresu cukmantlského. Velikou většinu tohoto území tvoří široké údolí potoka Stařice a při hranici prusko-slezské nedlouhá údolí potoků Zlatého a Olešnice. Samostatné je jen údolí potoka Moorwasser, který ústí do Bělé až za hranicemi. Pouze tato údolí jsou osídlena, neboť výšiny Vys. Jeseníku i jeho výběžků jsou zde tak zalesněny, že v území tomto kryje les 51% vší plochy.
Údolí Bělé, pro svoji šíři k osazení velice příhodné, je jedinou, nepřetržitou osadou od hranic prusko-slezských skoro až k hranici moravské. Je tu 9 místních obcí, mezi nimi i město Frývaldov, ležící na stoku Bělé a Stařice, na uzlu tří důležitých silnic a na nejsevernější dráze slezské, vedoucí z Moravy sedlem ramsovským, údolím Stařice a Bělé do Pruska. Poloha Frývaldova je tedy velice příznivá, přes to má však město pouze 6223 ob. Vedle Frývaldova leží v údolí Bělé 2 obce s méně než 1000 ob., 2 obce čítající nad 1000, 2 nad 2000 a 2 nad 3000 obyvatel. Údolí" Stařice má 2 obce se 4303 ob., údolí zlatopotocko-olešnické má 3 obce, z nichž jedna má nad 1500 ob., údolí Moorwasseru je vyplněno 2 obcemi se 2600 ob. Obyvatelstvo soustřeďuje se tu tedy vesměs ve velikých obcích, živic se jednak zemědělstvím, jemuž daří se však lépe jen pod Frývaldovem, kdežto nad ním daří se pouze oves, brambory a něco žita, hlavně však, jako v celém Vys. Jeseníku, len. Proto • obyvatelstvo, které kolonisováno tu bylo k vůli dolování na zlato a stříbro, musilo se po zaniknutí hornictví oddati průmyslu, jenž soustředil se ve Frývaldově, hojném tkalcovnami a prádelnami, bělidly i appreturami. K Frývaldovu patří i lázně Grafenberské. Po venkově kvete tkalcovství; v údolí Stařice sklárny. Na řece Bělé u Sandhýblu počínají veliké lomy na vápenec a pokračují přes Supíkovice a Velké Kunětice v údolí Moorwasseru až do ' pruského Slezska. Vápna pálí se tu veliké množství. V údolí Olešnice dobývá a zpracuje se ruda železná. Bez tohoto vyvinutého průmyslu by se tu neuživila ani polovina obyvatel. Okres frývaldovský čítá 106 ob. na 1 km.2, bez města jen 82 ob., celý pak okrsek tento 104 ob., bez města 81 ob. Obyvatelstva tu zvolna přibývá po venkově i v městě. Jen obce Bukovice, přilehlá k Frývaldovu, a pohraniční Mikulovice vzrůstají kvap-něji (+ 14.4% a + 16.4%).
Dle výšky nad mořem je tu obyvatelstvo takto rozsazeno: