str. 290
Ukázky ty jsou již samy sebou dosti zajímavý, jejich pravý význam však ještě zřejměji vysvítá v souborném zpracování a podání spisů Albí-kových a celého soudobého lékařství, jak bylo v XV. století v Praze i v Čechách praktikováno.
V tomto případě omezuji se toliko na pouhé podání větších vložek, jež vyskytují se jednak v průběhu spisu výše zmíněného jakožto částky léčení lidového, které se hodí obsahem svým do rámce jednotlivých kapitol Albíkova regimentu zdraví, jednak jsou prostě za sebou zapsány spolu s ukázkami nebo výtahy z ostatních spisů Albíkových a jiných lékařů, objevujíce se v poslední třetině výše uvedeného kodexu jakožto snňška praktických záznamů pro různé neduhy, jež trápily člověka ke konci středověku. Doufám, že i z té příčiny nebudou nezajímavý.
Mezi jinými vložkami 15. kap. Albíkova regimentu zdraví, kde pojednává se o Albíkově vlastním způsobu léčení moru, resp. ochranných prostředků před morem, nalézá se na zadní straně listu 34. vložen i český předpis, označený jako vlaské lékařství, jehož populární ráz však jest na prvý pohled patrný. Neboť ukázky sterkoralní therapie nalézáme v celém rozvoji lékařství od nejstarších až po nynější doby, ale vždy jenom u lidu, jehož názory nepřekročily daleko stupeň primitivní kultury, a odtud byly též přejaty do takových spisů z oboru lékařského, jejichž populární ráz je nepopiratelný. Skuteční a vážní zástupcové lékařství, jakožto umění nebo vědy, nikdy je nezaznamenávají leč jako prostředek lidový.
„Lekarzstwie wlaske. Wezmi urmu neb mocz swoy, osoliz giey welmi dobrze iako rosol rybám warziti (sic) a tiem. wsseczko tielo zetrzy y miesto to, kdež by se bolest wywrhla, a to spiessnie dokudz by se nerozgedowatila; a potom se prostieradlem obin y poloziz se, a poloze se odiey se ssaty dobrze; s pomoczy bozie mine tie."
Na přední straně 36. listu, 16. kap., jež zcela všeobecně pojednává o vlivu znamení nebeských na jednotlivé údy člověka, nalézá, se česká vložka, jež tvoří výtah onoho místa z 15. kapitoly, kteréž pojednává o nápojích a čištění úst v době morové.
„Item když sluncze wychodi wdy cztwrty den, gednu lziczy aby wypil prachu gelenie huby s mirru,*) s ssaffranem, s malém wina dobrého, s wodu smiesseneho. A ten prach takto dielan býti ma: aby hubky tak mnoho bylo, iako onoho obeho a _czotby horzko bylo, ale umyg ústa wodu s otcztem smiessenu."
Z počátku 25. kapitoly nalézá se na zadní straně listu 42. a přední straně listu 43. latinská vložka, obsahující recepty proti kašli a nesouvisející nijak s textem, ježto před ní a po ní pojednává se o zažívání. Ke konci této latinské vložky nalézá se i český recept syrobu proti všelikému neduhu, jenž je rovněž rázu populárního. „Item syrop welmi uziteczny proti wsselikemu neduhu a proti zkazenie czlowieka wsselikeho: Wezmi ssalwigi, yzop, koprziwu hluchu a bukwiczy czerwenu, warziz to
*) Myrrha.