str. 376
K motivu o obdarování strážců atd.: Köhler (Gonzenbach) II. k č. 13 a 14 (212) (dodatek Zft. f. Volkskunde VI.); srv. Hahn č. 49, 51, 72, 100. K motivu o zvláštních bytostech na cestě na onen svět: Listy filologické XV. (38!) k č. 10. Köhler (Gonzenbach) k č. 88 (257) (dodatek Zft. f. Volkskunde).
Povídka XII. Chán jedné země žádá na jednom muži, známém bystrým svým rozumem, aby mu vzal jeho talisman; pro případ nezdaru hrozí mu zničením jeho domova a oslepením. Talisman upevní na vysokém kůlu a dá bo hlídati četnou stráží při zavřených dveřích. Kek opije stráže kořalkou, sesadí je s koní, posadí rozkročmo na hliněnou zeď, jednomu dá trávenou čepici na hlavu, druhému kameny do rukávů. Vejde pak k chánovi a přetáhne mu přes hlavu tvrdý měchýř. Stráže kol kůlu sváže za vlasy k sobě, vezme talisman a uteče. Na pokřik vzbudí se všichni, chán myslí, že má balvan na hlavě, ze stráží jednomu chytne od ohně trávená čepice, za vlasy svázaní hádají se mezi sebou atd. Zloděj přijde si pak pro slíbenou odměnu, chán však chce jej dát popravit. On udeří talismanem o kámen, a chán zemře.
Povídka tato patří ke skupině četných látek o obratném zloději, jest však jen fragmentem jedné z nich (rek okazuje o sázku své umění), zastoupené v češtině versemi: Třebízský (79—84), Malý (182 až 185), Mikšíček I. (1G0—166); rukopisná sbírka od Rožnova a Kukla I. 53 od Rožnova. Z nich jen tři poslední obsahují také tu část, která tvoří podklad povídky Siddhi-kňrovy. Uvedeme z nich zde jen tuto část, pomíjejíce zlodějské historky ostatní.
Kulda: Mladý zloděj, aby přijat byl od lupičské bandy, má vykonat mistrovský kus: Ukrást boháčovi v městě prsten s prstu, aby ho při tom neviděl, a jeho paní vyšívanou košili, kterou má na sobě, rovněž tak. Zloděj to pánovi sám v psaní oznámí, kterou noc přijde. Slaměného panáka vynese po žebříku k boháčovu oknu. Boháč po něm střelí; domnělou mrtvolu pak odnáší, prsten nejhá u paní. Zloděj přijde, v temnu napodobí hlas pánův, žádá „svůj" prsten. Dostane ho a schová se pod lůžko. Pán přijde, pozná, že byl oklamán. Žena i on usnou, zloděj poleje paní kvasnicemi. Paní vymění si čistou košili, zloděj zahozenou vezme, odkrade se atd.
V druhé versi od Rožnova, z rukopisné sbírky, krade podobným způsobem matce prsten.
Mikšíček: Hrabě žádá pověstného zloděje, aby mu ukradl koně, přísně střeženého. Slibuje 300 zl. Zloděj pacholky opije, ještě štolbu sváže. Pak slibuje ukrást pod hrabětem prostěradlo. Pomocí komorné vloudí se do pokoje, nalije kvasnic do lože, hrabě mění prostěradlo, schovaný zloděj smočené vezme a zmizí. Jak patrno, je látka v detailech dosti změněna v českých versích (ve východní povídce je dosti temná), kostrou však jeví všechny verse společně příbuznost nepopiratelnou.
Komme.itáry: Srv. Benfey Pančatantra I. § 10:i (jiné látky příbuzné') Grimm III. č. 92(261), Cosquin č. 70. Köhler (Vojnovič) Jagič Archiv I. k č. 10 (284); Köhler (Moncaut) Jhrb. V. k č. 5 (90;: k č. 8: VII. (138 jen pozn.);