str. 423
II. 5. (Livek.)
Kostra: O dívce, která za dar otcem přivezený musí jíti k netvoru, jejž oddaností vysvobozuje ze zakletí.*)
Kupec ptá se svých tří dcer, co si přejí z cesty. Starší chtějí drahocenné věci, nejmladší praví: „Slišala in brala sem o nekem gradu tam blizu glavnego města, v katerem neko drevó prekrasno žvižga in poje. Tri cepiče bi si želela od onega ěudapolnega drevesa." Když kupec chce uříznout ony tři vruby, hrozný medvěd jej zastaví a žádá za ně po třech letech jeho dcerku. Nejmladší musí pak jeti s medvědem. Odtud verse dosti zatemnělá. Praví se napřed, že medvěd změní se v mládence, varuje dívku, aby se nedala cestou zastrašiti hroznými přízraky, ani svésti hudbou. Ona odolá, žije s ním devět měsíců, najde knihu, v níž se dočte, jak jej vysvobodit, hrad i medvěd pak vysvobozeni.
I. 4. (Kobarid.)
Kostra: Dívkakonáza re katřinadpř i rozené práce a prchá s ním od čarodějky, která mu je uložila.
Počátek z duchovní látky: O rekovi, jenž má od narození dar, že se mu splní každé jeho přání.**)
Otec obává se pustit syna na lov, povolí konečně prosbám matčiným, syn však se z lovu nevrátí. Matka je za to po hlavu zazděna a kolemjdoucí plivou po ní, dokud by se syn nevrátil.
Dále následuje kostra látky. Eek zabloudí k čarodějce s třemi dcerami, která mu ukládá o život. Nařizuje mu po tři dny tři nemožné práce, dřevěným nádobím obdělat kus lesa, vykopat jezero, zaorat, posít a požat obilí. Nejstarší dcerka mu nosí jíst a vykonává zaň pomocí prstenu ukládané práce, když jí slíbí pojmout za choť. Pak má reif najít nejstarší dcerku mezi ostatními dvěma (jsou změněny ve vrány). I to pomocí dívky, prchají v sedmimílových botách (za dívku odpovídají babě čtyři kouty ložnice), čarodějka za nimi posílá muže (havran), po třetí letí sama. Čarováním dívky pronásledování bezvýsledno. Poprvé změní reka v keř, sebe v růži, po druhé reka v kapli, sebe v kněze, po třetí reka v rybník, sebe v kachnu. Když dojdou domů, pošle dívka reka do hradu, pravíc, že na ni zapomene (motiv schází. Pravidelně rek nesmí políbit matku, sic zapomene). Otec ihned vysvobodí uvězněnou matku, syn vskutku zapomene na dívku, ona přijde prodávat jablka do hradu, on se upamatuje, svatba.
Tímto zakončením (zapomenutí dívky), řadí se verse k delšímu variantu této látky, a to k těm versím, které šťastně končí. Normálně
*) Srv. III. 6. Ježek ženichem.
**) Látku tu třeba dobře odlišovati od jiné: O hloupém rekovi, jemuž se splní každé jeho přání. V této látce je rek omezený, nejmladší ze tří, divotvor-ného daru nabývá náhodou, již dospělý, od štiky a p. Děj úplně různý, látky nijak nejsou příbuzný obsahem.
|