str. 806
by spočívalo na základech vskutku národního kroje. Mánes byl mezi prvními, kteří tím směrem pracovati chtěli. Rozhněval si tehda nadobro sličného Mikovce, který rád hodně nápadně se vystrojoval, když ho v malebném úboru, v němž v Kroměříži si vykračoval, nemilosrdně zkarikoval. V umělecké sekci Slovanské Lípy, jejímž předsedou Mánes byl, otázka národního kroje pilně se přetřásala. Nežli však se dospělo k vyjasnění pojmů, nastala reakce let padesátých. Výbojné čepice a slovanské kabátce zavřeny do skříní spolu s puškami a šavlemi a se vším tím mladým nadšením roku osmačtyřicátého.
Nicméně udala se přece pro Mánesa příležitost pokusiti se o komposici jakési uniformy na základě motivů lidových krojů československých. Objednal ji prostřednictvím prof. Soběslava Pinkase, tehda v Karlových Varech meškajícího, jakýsi národním probuzením českým nadšený, podivínský host ze Skotska. Bylo to — nemýlím-li se — v létě r. 1849 a z dvou zachovaných dopisů Mánesových*) vyčítáme, jak opravdově náš umělec podobné úkoly podřízené hodnoty řešil. Stěžujeť si v dopise ze dne 13. srpna: »Komponovati triumf Alexandra Velikého, neb bitvu Amazonskou je Bůhví snazší práce, než za daných okolností vyformovat slovanskou pohanskou čepici, kožešník tak těžce chápe jemnost a měkkost tvaru.« Ještě větší nesnáze byly s kabátcem. Mánes byl by si rád opatřil originál slovenský, aby krejčímu svoji kresbu učinil srozumitelnější. Pátral tedy po některém z potulných prodavačů dýmek, tehda v Praze objevujících se někdy na ulicích. Když byl proběhal kde jaký »herberk«, konečně hledaný model nalezl. »Dobrý Motl,« píše Mánes v dalším listě příteli Pinkasovi, »se nemálo zalekl, když jsem mu takové nezvyklé individuum přivedl. Však jeho šatu mohlo jen v některých částech býti užito, tak na př. šůsků a roztomile vyzdobených kapsiček. Hoření část kabátce nezdála se mi mít ráz dost mužný, a užil jsem tedy k naznačení střihu i ozdoby svých studií, taktéž pro ozdobu na prsou.« Dále naříká na nešikovnost prymkářovu, který jeho přec tak jasné výkresy pochopiti nedovedl. »Je hrozně nesnadno dosíci u pražských řemeslníků práci, kteráž od obvyklé formy se odchyluje, hned si o člověku pomyslí, že je blázen.« Objednatel přál si mít oděv lehký, a tak lituje Mánes, že nesměl užiti »látky silné, kteráž vlastně jedině pro slovácké kabátce se hodí.«
Léta šedesátá se svým mladým ruchem spolkovým, s průvody, slav- . nostmi a tábory oživila zase tužbu po kroji národním. Mánes, sklíčen nejednou bolestí a starostí intimní, opakově hluboce raněn zneuznáním jeho snah uměleckých, stál tu již jaksi v ústraní veřejnosti. Nicméně rád vyhověl prosbě přátelské, aby o komposici sokolského stejnokroje se pokusil. Úkol, ke kterému starosta Fůgner jej vyzval, ho lákal. Byla doba živých sympatií všeslovanských, mladý spolek nesl jméno zvuku jihoslo-vanského, bezděčně sáhl tedy Mánes k studiím, které z Polska si přinesl, a přibral i motivy jihoslovanské do svých návrhů, vyciťuje svým jemným taktem, že kroj uhersko-slovenský, jemu jinak tak sympatický, má — ne-
*) Dopisy tyto nalézají se v majetku p. prof. Soběslava Pinkasa.