Předchozí 0488 Následující
str. 353

většinu zapomněla. Dle úryvků rozmluv uvedených byla pověst asi podrobně rozvedena. K. Vaňásková pochybuje, že by se v nynější době našel někdo v Herboticích, kdo by pověst znal anebo lépe znal. Ostatně úryvky, jak za to mám, stačí úplně, aby v pověsti, kterou Erben nepochybně celou znal, poznán byl variant pověsti o Svatební košili.

Příspěvky bájeslovné.

@P@(Skřítek, Domovní had, Veles, Zrnek, Perchta) Sebral Jan Soukup.

(Skřítek, Domovní had, Veles, Zrnek, Perchta) Sebral@A@Jan Soukup.

Skřítek. Nahlédneme-li do stati Zíbrtovy „šotek (skřítek, diblík, hospodářík)"1) a srovnáme-li ji se studií témuž věnovanou, 2) pozorujeme veliký rozdíl v bohatosti materiálu sneseného z památek staré literatury české. Nutno jest registrovati pilně každý nejnepatrnější doklad. Záleží nejen na významu, ale i na počtu jich. Skoro každý ukazuje nám něco jiného při téže bytosti báječné, a ne-li, aspoň rozhojňuje řadu dokladův, jež svědčí buď o živé ještě nebo kvapem mizící paměti té neb oné bytosti báječné, a víme-li odkud byl autor, tím i domov (naleziště) její poznáváme. Nedávno nalezl jsem nový doklad o skřítkovi u Husa, kde dokazuje ve 4. kapitole o svatokupectví a pokračuje otázkou řečnickou: „Ale snad se vypaří škrietek a die, že nižádný nemá súditi skutkóv papežových, ani jemu říci, proč tak činíš? Tomu škřietku má řečeno býti, aby umlk od rúhání a nepřidával člověku hřiešnému, co na samého Boha sluší." Boha nemůže nikdo trestati. „Ale aby člověk zlých skutkóv zjevných u mysli své neměl za zlé, buďte papežovy neb jiného člověka, kterak škrietek muož toho hodně zabrániti? ..." 3) „Diblíci, hospodáříkové" byli známi také Danielovi Adamu z Veleslavína, neboť překládá tak slovo „penates, lares (Hausgötter)" v kap. I. Nomenclator quadri-linguis z r. 1598.

Domovní had. J. A. Komenský v kapitole o zvěři XVII.4) čítá (pod 213) mezi „plazící se, a kůži (zvlečky) zkládající" i „domovní had — dvouhlavý had (had o dvouch hlavách), mnohohlavý ještěr." To není pouhé uvedení, aby mohla býti přeložena slova: „Boa, Amphisbaena, Hydra", to již jest víra ve skutečné žití zmíněných tvorův (arci jen vy-bájených), jak dokazuje vážné zařadění jich do třídy hadův. Věřil tedy i náš Komenský v bazilišky, draky, hady mnohohlavé a hada domovního, známého z jiných dokladů pode jménem hospodáříčka.


1) Zíbrt, Staročeské výroční obyčeje atd. Praha, 1889, str. 194—205.
2) Zíbrt, Skřítek v lidove'm podání staroceske'm. Praha, 1891, v Knihovně Čes. Lidu. Další zprávy přinesl Český Lid I. 186 a III. 432 -435.
3) K. J Erben, Mistra Jana Husi Sebrané spisy české. Praha, 1865,. I. 409. 4) Janua linguarum. Praha, 1805. Vydání K. Ign. Tháma, str. 47. (Latinské
a české vydání z let 1631 a 1633.)

Předchozí   Následující