Předchozí 0499 Následující
str. 364

nočním vejcím „kraslice", ale slovo to tam neuslyší, nýbrž říká se „pomlázka".

Zvyk, dávati malovaná vajíčka, pomalu ustupuje, neboť nyní dávají se nejvíce vajíčka pouze barevná z důvodu, že k malování vajec jest třeba trpělivosti, času a zručné ruky, a ty vlastnosti nemá každý.

Pomlázky jest tam čtverý druh: 1. Pomlázka rýsovaná, 2. malovaná, 3. okrašlovaná a 4. barevná.

Pomlázka rýsovaná jest nejpěknější. K rýsování nehodí se každé vejce, a proto se vyberou vejce nejčistší, nejhladší a největší. Yeliká váha klade se na obarvení pomlázky, a proto kupují nejraději barvu u kupce, ačkoliv dovede hospodyně sama barvu připraviti. K tomu cíli sbírá celý rok slupky cibule a schovává je do hrnečku. Před velikonocemi dá močiti slupky do vody, a jsou-li již dosti vymočené, dá tam vejce a vše vaří. Není-li barva dosti silná, tedy přidá slupek, nebo nechá vejce v barvě ještě několik hodin a tím dostane krásnou, stálou, hnědou barvu. Přidá-li oleje do barvy, tedy pouští-li tam vejce, chytne se naň olej, a barva všude nechytí, a vejce jest obarveno mramorově. Na pěkně a čistě obarvených vejcích se rýsuje. Rýsování děje se ostrým a velmi tvrdým nožem, nejčastěji kapesním, který má ulomenou špičku a tím se seškrabuje barva.

Eýsování vajec jest vlastně stínování. Osvětlená místa se oškrábou, až zůstanou bílá, a kde jest stín, tam se barva málo seškrabe. Po skončení rýsování jest obrázek podobný trochu dřevorytině. Seškrabování barvy děje se velice zdlouhavě, a proto jest třeba k rýsování vajec trpělivosti a času. Trpělivosti jest třeba proto, že se často stává, že se vejce prolomí pod nožem, když již jest skoro hotovo.

Na pomlázku rýsují se skoro jenom ornamenty rostlinné, jenom k vyplnění mezer mezi ornamenty rostlinnými rýsuje se srdce, kříž, kolečka a písmena.

Ornamenty užívané jsou rostlinné a již stylisované, zvláště: květ a list jitrocele, fuchsie, konvalinky, šípku a j., nebo list kopytníku, ře-bříčku, břečtanu a j.

Jiný druh pomlázky jsou vajíčka malovaná voskem, a ty jsou dvojího druhu: 1. Na bílých vejcích barevná .malba voskem. 2. Na barevné půdě bílé ornamenty (zhotovené voskem).

Vejce voskem malují se následovně: Pěkná vejce uvaří se v mléce, potom dá se roztátí vosk, nejčastěji žlutý, zelený, modrý a červený, málokdy černý. Tavení děje se na lžících, zvané „škrabačky", které se dají nad hrnek, v němž hoří olejový kahánek.

Nástroje k malování jsou jenom dva: Špendlík zapíchnutý v držátku dřevěném a z peří udělaná lopatička v podobě trojúhelníku rovnoramenného.

Vejce uvařená a dobře usušená dají se na mírně teplé místo, aby byla teplá, neboť jinak by vosk špatně chytal, a když chytne, tedy se snadno setře. Špendlíková hlavička se namáčí do vosku, na který se musí dáti velmi dobrý pozor, aby se nepřepálil, což se děje velmi často, a touto hlavičkou dělají se čárky asi 12 mm. dlouhé. Vosk rychle stydne, a proto


Předchozí   Následující