str. 402
dělným prkénkem (deskou prkennou) uzavřen. Toť vznik kukly (kuply), jak se ve středních cechách tomu přístřešku říká. Spodní deska kukly jmenuje se záklopa.
Záklopy užíváno jako desky pamětní. K tomu hodila se výborně, neboť písmo a všecek nápis pamětní dobře jsouce od deště chráněny, na dlouhé doby zachovaly se čitelnými.
Časem záklopa zvětšena, tvar její obdélný obloukovitým skrojením do předu pozměněn, čímž záklopa před okřídlí vystoupila a tím i tvar celého přístřešku se změnil. Prostá, pouze nápisem opatřená záklopa vedle ozdobné lomenice — toť byl nesouhlas, jejž bylo nutno odstraniti v zájmu jednoty a dovršenosti tohoto lidového díla uměleckého. Mistr tesař, budovatel a spolu ozdobník stavení, sáhl po štětci a sám práci svojí docelil.
Pozorujme v okolí bydžovském kterak si vedl, ozdohuje záklopu. Nejprve natřel desku hílou barvou. Potom vyslyšev přání domácího pána napsal nápis prostě přes všecku desku nebo do rámečku z čar jino-barevných nakresleného (nápis ze Smidar — rámec červený, nápis černý). Zbývající prázdnou plochu vyplnil malbou; nejčastější motiv bývá tu větévka s jablíčky (nápis z Chotělic) nebo květ pomněnkový (nápis z Vinař), někdy věnec rozmarinkový (nápis z Chotělic).
Jiní mistři postupovali jinou cestou, vyznačivše nejprve střed záklopy; k tomu hodil se výborně obraz kříže, často věncem obtočený, IHS nebo větvička s květem tulipánovým. Nápis umístěn souměrně po obou stranách malbou vytknutého středu, často i do rámečku (tři nápisy z Hlušiček).
Zajímavá a poučná je malba záklopy z Janovic. Namalována je černou barvou na prkně nenatřeném. Eámec kombinován je z obdélníku a tří polokruhů, lemován jest řadou obloučků a teček. Postranní polokruhy vyplněny jsou tulipánem a jablíčkem v obvyklém podání. S hořejška vynikají. vzhůru dvě ratolesti a dvě šestipaprskové hvězdy. Ostatní prostor vyplněn je vlnovkami a tečkováním.
V Křičově viděl jsem záklopu podobného provedení s motivem ptáčkovým. Někdy spatřujeme obrázek i nápis namalovaný na papíře na záklopě nalepeném. Takových málo je zachováno. Nápisy psány jsou vesměs barvou černou. Motivy rostlinné malovány zelenou a červenou barvou, ne vždy logicky barev užíváno: shledáváme listy červené a jablíčka černá.
1. Obsah nápisu je skoro napořád nábožný pozdrav a prosba požehnání Božího známým čtyřverším podané. Pak se uvádí jméno hospodářovo, někdy i jeho manželky. I ta bývají zrýmována. 2. Velmi často, a to zvláště při lomenicích ozdobných a záklopách bohatě malovaných,, nacházíme vedle jména hospodářova i jméno mistra (tesařského). Vzácný je příklad odchylný od obvyklé šablony.
Malá a prostá ta deska pamětní nemluví k nám pouze slovy modlitby a suchými daty. Ona nám otvírá pohled v mysl, povahu a poměry našich předků. Ti byli sobě vědomi, že trvalé paměti hoden jest,