Předchozí 0024 Následující
str. 5

t. zv. Švédské šance, jež dr. Píč má za městiště bývalého hradu Župního. n)

Možná, že i jiné pobočky odštěpovaly se již tu k cestě záhoštské, pres Jizeru, čemuž by hodily se místa u vsí Brodec a Zámostí, i dále vyškytají se stará opevnění u Benátek a Vrutice.

Od hradu Boleslave zatáčela se cesta nejspíše bařinatým údolím kolem říčky Klenice. Našly se tu v hrobech u Kepova peníze z dob prvních knížat křesťanských. U Kněžnina mostu byl přechod přes močidla a ves trhová, v níž vybíralo se ještě kol r. 1300 clo královské, ježto již r. 1337 bylo pokládáno za starobylé. IS) Na blízku chránila hradiště, na Mužském a Chodové19) pomezí charvatské.

Někde v těch končinách byla patrně brána z Pšovského území do Charvát, kde však, neurčíme. Z pouhého pojmenování hospody osamělé při cestě z Bakpva ke Klášteru „u branky" neodvažujeme se ničeho vyvozovati. Chodec přešedší Jizeru v místech nyní neznámých, měl před sebou Hradiště, později Klášter Hradiště, kdež mohl obrátiti se na stezku k Vartmberku.

Putoval-li však dále do Charvát, ubíral se po pravé ruce proti vodě, přešel brodem nebo mostem poznovu řeku a dosáhl vsi Kybitev, jakž slula poříční část nynějšího města Mnichova Hradiště v dobách dávných. 2U) Název ten pamatován byl ještě v XVI. stol.21) V Eybitví připojovala se pravděpodobně cesta od Světlé.

Odtud zase pomáháme si domněnkami. Cesta mohla jíti dvojím směrem: buďto dole vedle řeky proti vodě nebo nahoře planinou mezi Mužským a Káčovem. Při břehu jizerním táhne se sice silnice až ke vsi Mohelnici, tu však přítok Mohelka a Jizera sama křivolakým tokem dvakráte přehražuje všecko údolí. Brodu tu nikde není a nebylo, všecky cesty odbočují od vody.

Zbývá cesta horní. Od řeky táhne se napříč nynějšího města Hradiště hluboké úžlabí, pomalu stoupající, zvané Dolci, dále pak Vlčími hatěmi. Vede jím starý úvoz, jenž zatáčí na pláni kolem paty Káčova a tu podobným těsným údolím mezi vískami Hradcem a Kruhy sbíhá ku přívozu na řece. Nad samou vodou na srázné stěně u Hradce zavírají zachovalé z části náspy někdejší hradiště. Poloha Kruhů není dosud prozkoumána.

I je pravděpodobno, že stezka brala se tudy i v dobách dávných, Přes Jizeru a po pravém břehu kolem Loukovce, Loukova a Svijan. Vydatnější pomůcku skýtá známý nález labutěk svijanských, jež pokládají na zboží importované. Ovšem Svijany jsou patrně původu mladšího,


") Píč, Mužský. Pam. XIV., 356.
") »In Knysehmost teloneum«. Emlor, Regesta IV., str. 172. Pozůst. desk. I., 13. '") Píč 1. c.
°) Kniha konfirmační IX., 176. Rybitwye alias Hradiscz. '") D. Z. 54 M 24

Předchozí   Následující