Předchozí 0038 Následující
str. 19

10. Hrozen. 11. Poupě. 12. Tulipánek a zvonek. 13. Chrpa a karafiát. 14. Růže. 15. Věneček.

Ornamentální motivy Jiřinky, pávího oka a věnečku kytují se jedině v ornamentu blatském, jsou tudíž pro tento ornament typické.

1. Srdéčko nalézáme na všech druzích výšivek; byloť i na Blatech velmi oblíbeným tvarem ornamentálním. Okraje srdéček bývají velmi často zoubkované. Zoubky tyto jsou buď ostré, jako na listech, aneb polokruhové. Srdéčka použito nejčastěji jakožto základu, z kterého ornament jako květina vyrůstá. Pěkně ozdobovány jsou srdéčky i dírky náprsenek košil ženských. Priraďovaním srdéček vznikly pěkné srdéčkové ozdoby pásové.

2. Květináč vyskytuje se ve dvou různých tvarech: 1. se základnou rovnou, jako u květináčů obyčejných, stojatých; 2. se základnou okrouhlou, jako u lamp visacích. Pěkně stilisovaná ouška na nich téměř nikdy nescházejí. Vnitřní plocha květináčů bývá právě tak, jako u srdíček, rozčlánkována, kvítky, mřížkami neb čtverečky vyzdobena. Okraje četných květináčů bývají rovněž zoubkovány. Některé květináče mají též tvar kalichovitý, čímž podobny jsou již vásám. Květináčů bylo v ornamentice použito výhradně jen jakožto základu neb východiště ornamentu.

3. Jetelíček nalézáme na výšivkách blatských velice hojně. Motivu toho použito bylo netoliko co trojlistu, nýbrž i jednotlivých lístků jeho. Vnitřní plochy lístku bývají dle tvaru obrysu listu článkovány, obrysy pak zoubkovány. Kromě jetelíčku nápodoben často i tvar listu růže šípkové.

4. Jablíčko, na Moravě tak velice oblíbené, nedošlo náležitého uznání u vyšívaček blatských. Jen velmi zřídka lze jej spatřiti. Tvary jeho jsou zde tytéž jako na Moravě.

5. Jiřinka jest stilisovaný květ, velice podobný květu v Čechách již zdomácnělé květiny téhož jména. Obrys její jest tvaru kopytnatého neb podkovového, z kteréž příčiny některé vyšívačky květ ten také na-zývají „podkovou".*) Podkovový obrys ten připomíná též velmi na tvar listu leknínu, kterážto rostlina na všech zdejších rybnících velmi hojně roste. Stilisování květu toho provedeno jest podobným způsobem jako u jablíčka moravského. Okraje jsou vždy hojně zoubkované, vnitřek pak jest čarami s okrajem souběžnými v několik ploch rozdělen. Jádro cíli střed Jiřinky vyplněno bývá často jetelíčkem neb pávím okem. Tento květ vyskytuje se na Veselských a řečických výšivkách velice hojně, na

třeboňských pak velice nepatrně, což jest velmi charakteristické.

6. Páví oko vedle Jiřinky jest nejpodstatnějším znakem ornamentu blatského. Kdo tyto dva tvary si zapamatoval, pozná ihned každou výšivku blatskou. Páví oko blatské tvoří kroužek, jehož plocha rozma-

nitým způsobem, přímkou, obloučky neb zoubky na dvé neb více polí


*) Název náš pochází z Bukovska.

Předchozí   Následující