str. 40
Když ženy práti chtějí, musejí všickni v domě s veselou myslí vstáti, potom nastane pěkné povětří. — I ovšem, neb s ženami vstává obyčejně bouřka.
Kdo z břízy, která stojí v mraveneční hromadě, dá soustruhovati kohoutky, a nimi pivo neb víno točí, vyprodá brzy. — Mravenci shromažďují, to činí také rádi šenkýři, spojem tu ale. není žádné.
Když děti na vojáky hrají, je znamení ? vojně. — Když má vojna býti, dělají se ? tomu přípravy, a děti, které jsou jako opice, dělají všecko po dospělých lidech. Vypukne-li pak skutečně vojna, praví lidé: děti to předzvídaly. Nyní ale na dvanácte let není vojny, a děti rok od roka na vojáky hrají; což nemají teď prorockého ducha?
Není dobře rožeň neb třínožku na oheň klásti, dokud se na ně nevloží, co smažiti chceme; když pak pokrm hotový jest, mají se hned převrhnouti. — Co by také na ohni dělaly, když jich tam třeba není, ještě by se skrze ně něco převrhlo.
Kdo má čtyřlístkový jetel, má jej uložiti a při sobě nositi; neb jak dlouho jej při sobě nosí, je šťastný. — Každý jetel, který má přes tři lístky, jest nezdařený, a ten by měl štěstí přinésti'? Vědí ale na to, takový jetel nemá se hledati, nýbrž musí náhodou nalezen býti. Jaká chytrost, poněvadž mnoho tak nezdařilých lístků jest, dal by se snadně některý nalézti a pak by svou moc ? štěstí ztratil. Jest pěti, šesti a sedrnilístkový jetel, jak šťastný musil by ten býti, kdo by takový nalezl ? Snad by jen proto byl šťastný, že by ten poněkud vzácný lístek nalezl, jiným štěstím ještě žádný se nepochlubil.
Nosí-li dítě při sobě datlové jádro, nepadá, a upadne-li, neuškodí si. — Prvé se věřilo, když se na datlový neb palmový strom též položí, že se neskloní, ale spíš napřímí. Proto se domnívali, že snad datlové jádro tu vlastnost také při dětech má. Zkušenost ale ukázala, že tomu není tak.
Když paní neb děvečka na ulici podvazek ztratí, znamená, že muž neb milovník nevěrný jest. — Je-li ženská tak nepořádná, že si ani punčochy nepodváže, není divu, že milovník srdce od ní odvrátí.
Ženská nemá si žádnému o zástěru ruce dat utříti, sic bude na ni nevříti. — To je lež, neb mezi rodiči a dětmi nebylo by žádné lásky,
neb tu se to nejvíc stává; a kde jest větší lásky!-------Říkávají také, že
ten, kdo si o zástěru ruce utřel, bude za tou ženskou choditi. — Ovšem, neb si ? ní smělost vezme za tu zdvořilost, co neměla dělati.
Kdo najde podkovu, bude štěstí míti. — Ovšem, bude si moci za ni housku koupiti.
Kdo se myje ve vodě, v které se prvé již jiný umyl, bude jeho nepřítelem. — Co by tu bylo za nepřátelství mezi rodiči a dětmi, aneb mezi lidmi, kteří se v rybníku jedni po druhých koupají.
Má-li ženská bolení v uších, má si něco okolo krku otočiti, co mužský nosil. — Boty také?
Když děvečky troud dělati chtějí, mají klůcky z mužských košil páliti. — Ubohá žena, která nemá mužského v domě, ta musí troud že-