Předchozí 0257 Následující
str. 227

Pověrečné dívání se derou sukovou v prkně z rakve slouží též ku prozrazení čarodějnic. V Čechách kdo chce poznati v kostele, která z žen je čarodějnice, musí jíti na Veliký pátek na hřbitov, kdežto vezme z umrlčí truhly prkno, v kterém jest suk, ten vyrazí a takto derou touto uhlídá každou čarodějnici, neboť má každá dĺžku na hlavě.6)

Na moravském Valašsku, kdo chce poznati čarodějnice, vyhledá si kus desky z rakve, ze které suk vypadl, sedne si za oltářem na stoličku (započatou na sv. Lucii a dodělanou' na Boží narození) a dívá se na jitřní derou v desce po kostele. Která je čarodějnice, každá má dĺžku na hlavě.7)

Pověra s umrlčím prknem, z něhož byl suk vypadl, známa jest i myslivcům a pytlákům. Kus desky z truhly, ze které byl suk vypadl, slouží ? čarám, aby žádný nevystřelil na tebe a bál se tě, abys ničeho nechybil atd.,,jak vysvítá z přiložených výňatkův.

„Když chceš, aby ti druhej nic nezastrelil, vezmi z umrlčí truhly ten suk a vyvrtej v něm díru, a když by druhej na myslivost šel, tak na něho skrze takovou díru koukni, pak ti takovej ten den nic nezastreli, a byť by nač chtěl střílel.

Dostaň kus desky z truhly, co v ní žena mrtvá byla, co z ní suk vypadne; na koho skrze tu díru pohlídneš, žádnej na tě nevystřelí.

Když umrdlého pochovávají, kdyby si mohl dostati suk z truhly umrlčí, vezmi ho a vyvrtej v něm díru, a kdyby měl někdo něco proti tobě, koukni se na něho po třikráte dříve než on na tebe, bude se tě báti, nebude chtíti s tebou žádný zlý vůle začíti. I též když před vrchnost jíti máš, tak učiň, všudy, obdržíš."8)

„Aby ničeho nechybil. Nasekej z Božích muk, co bys moch olovo rozlejt, sekej proti slunci, potom vem kus toho spodního prkna, co z hrobu vyházený jest, v kterým je suk vypadlej aneb ho vyraz, lej skrz tu díru kulky, nechybíš.

Vezmi jehlu, jak ní umrlýmu šaty. šijou a kus z truhly umrlýho, kde suk byl, vezmi a pohlídni skrze něj do ručnice a tu jehlu měj při sobě, tehdy kulka po zemi poběhne a nebude tě moc zastřeliti. — Aby nemohl vystřeliti na tebe, dostaň kus prkna z truhly umrlého, co v něm byl suk vypadnutej, tak tu díru obřež pěkně, nos u sebe, když bude potřeba, prohlídni skrze tu díru do hlavně, co se nabijí, když vystřelí,


6) Květy 1846, str. 511. Mat. Čermák: Národní pověry v Čechách.
') Bartoš F.: Lid a národ. I. 210. — Václavek M.: Moravské Valašsko, str. 94. Také pozná čarodějnice, kdo na sv. Lucii začne a o štědrém večeru dokončí vařečku, tu téhož večera provrtá (tedy dírka umělá a ne po suku) a divá se po jitřní s kůru; všecky čarodějné baby uzří sedící v lavicích kostelních mezi lidem zády ? oltáři, s krájači od mléka na hlavách. Pokusil se o to jeden chasník ve Frenštátě v Dolní ulici, jménem Holáček, ale čarodějnice ho dohonily, když prchal z kostela a namlátily mu, žev dlouho stonal. M. Václavek: Pohádky a pověsti z moravského Valašska. Rada II. Nové Město n. M. 1688, str. ?5.
"} Dr. č. Zíbrt: Myslivecké pověry a čáry za starých časů v Čechách. Písek, 1889, str. 25, čís. 89, 90 a 91.

Předchozí   Následující