Předchozí 0366 Následující
str. 326

je v každém tahu péra tak skrz na skrz českým, že se nám zdá, jakoby byl vysel z téhož zdroje lidového citu jako písnička sama.

Z illustrací ? písním byla část uveřejněna v Světozoru z let 1873 až 1875, většina leží dosud nereprodukována v mapách obrazárny Rudolfínské a také v rukou soukromých. Až ? reprodukci též těchto časem dojde, bude možno srovnati Mánesův způsob tlumočení české lidové poesie se souvěkými pokusy illustrací od Svobody, Gareisa a jiných a také s kresbami Mikuláše Alše, Mánesově duchu nejbližšími a přece zas svojimi.

Majíce za to, že jmenovité uvedení všech krojových a typových studií Josefa Mánesa v Českém Lidu může uvésti na nejednu stopu z národopisného hlediště zajímavou, hodláme zde uveřejniti seznam všech studií tohoto druhu Mánesem na cestách po českých, moravských, slezských a uhersko-slovenských krajích nastřádaných. Počínáme dnes se zaznamenáním studií, kteréž jsou majetkem obrazárny v Rudolfinu, seznam dalších a též ostatních studií v různém majetku rozptýlených — pokud mi bylo lze se jich dopátrati — bude následovati.

Mánes nezaznamenal na veškerých studiích původ místní; zbývá řada studií nikoli podřízených, kde dle odznaků krojových původu jen s větší menší jistotou lze se dohádati. Pravděpodobné označení takových listů děkuji úsudku pana prof. Kouly, což při jednotlivých listech zvláště uvádím. Co do původu časového podotýkám dodatkem ? tomu, co již v Českém Lidu o této věci jsem se pokusila pověděti, že studie z Hané a ze Slovácka pocházejí z r. 1848—1852, studie uhersko-slovenské a nejspíše též slezské, po většině z cesty r. 1854 podniknuté.

I. Studie krojů a typů z Moravy:*)

1. Hanák v červeném kožiše, prostovlasý, od předu i od zadu, Josef Šaustal, dva akvarely č. 12 a 13 (reprodukováno v Českém Lidu, r. V., č. 2).

2. ¦ Hanák od Litovle, úzké koženky, černý vyšívaný kabátec, vysoká vydrovka, akvarel 6. 18.

3. Hanačka od zadu, černá dlouhá sukně, kratinká pestrá frydka, nabíraný obojek, červený šátek, Marina, akvarel č. 4. (Reprodukováno v Českém Lidu, r. V., č. 2.)

4. Sedící děvče hanácké, v profilu krátká frydka, temný šátek, rukávce bez nabíraného obojku, akvarel č. 6.

5. Sedící děvče hanácké, černá výšivka na rukávcích, akvarel č. 16-

6. Sedící děvce hanácké, profil, černý kabátec a sukně, bílá zástěra, nabíraný obojek, šátek s temnou půdou, akvarel č. 21.


*) Zaznamenáni jména a místního určení se týkající (často velmi nezřetelně psaná), pokud rukou Mánesovou na studiích jsou ozuačena, vytištěna jsou písmem proloženým.

Předchozí   Následující