Předchozí 0340 Následující
str. 333

božiště poh. příkopy obehnané. Na Korně u modliště poh. byla stráž, na Tetině dto. též stráž. Nad Veleslavínem (od Veleslavína ku Liboci) na hoře Čihadlo poloha slově, kde se snad božiště trojími Hradišfaty na Šárkách strážilo a číhalo a j. v.

Dálka studánka živého pramene, mezi Benátky novými a Zdědínem, na cestě z Benátek k Čhotětovu. V křížových dnech se světí tato studánka, velezdravá. Lid se ní léčí Zde okolo Benátek se na polích mnoho zbraní, vatru, hromových klínů nalézá, zde musela býti bitva pohanů s křesťany za Boleslava 11. nábož. Pověst dí: že jednoho p. z Domina od Velelib, kdež posvátná studánka Liduška (Lada, Laduška, bohyně plodnosti) se od pohanů vzývala, nedaleko Víeemilova či Svifiobrodu (Nymburg), v této době honili křesťané až k Dálce studánce a proto prý dostala jméno Dálka. Pravdě se podobá, že za Boleslava II. z veškerých dílů čes. země od Vltavy, Ohře a Labe od jihu a západu křesťané pohany tlačili ku severu, když byli okolo Jizery na Mlado-Boleslavsku okolo Lyšna, Bezna, Chotětova, Skalska, Nieměřic, Stranová, Mladé Boleslavi pohané shromážděni. U Benátek a Zdiedina na těchto polích mohla býti bitva mezi Pohany a Křesťany, jakož byla u Nieměřic, Stranová, pod Krnskem u sv. Jiřího podle Pelclovy kroniky a j. v.

Děva zazděná. O mnohých děvách, jeptiškách se pověst na Čechách trousí, že byly za živa zazděny, zvláště v Praze a okolo Prahy, u p. Leborka na Závěrce, na Hladomoři. Jeptiška u sv. Markéty mezi Skalkami a j. v. za příčinou, že svou čistotu, oheň sv. nezachovaly atd. Hliněné lampičky nalezl jsem, V. Krolmus, při zazděných kostí jejich.

Dub na Mělnickém gruntě v poli nad Neuberkskou vinicí, památní dub bez ratolestí, jen tuto stojí; lid praví, že pod ním peníze hořívaly. Na cestě od Mělníka k sv. Trojici vedle cesty stojí týž dub. Naň byl obraz sv. Trojice Lid se u něho modlil, zvláště poutníci k sv. Trojici putující před, na i po sv. Trojici svátku a pouti. — Lípy. U Kosátek z pařezu starého 3 lípy vyrostly, (nyní 1840) veliké a staré (jako u Mělníka a sv. Trojice) na cestě z Kosátek když se jde k Vrutici Kropá-čové. — Od Ovčar na cestě do Boleslavi Staré starý stojí dub a z pod něho malý prejští pramen a v tom vykotleném dubu stojí voda a poutníci z Mělníka jdoucí do Boleslave Staré ruce v něm omáčejí a se omej-vají. Má obraz na sobě, lid se modlí u něho. — Dub Stochovský má 10 chlapů jej co obejmouti, z doby sv. Václava. Duby na Budyni u Pistech při Ohři bývaly nesmírně tlusté a veliké, Dub pod Perucí velikánský vysokého věku Dub prastarý v Liboci před kostelem a školou, obraz naň.

Děvy, dívky, Děvín hrad. Děvy, panny, kněžky, služky atd. byly bohyně Lady, Kolady, Zlaté baby, Živeny, Řimbaby, Maje, Bílé Paní atd. na Čechách veleudatné, bojovné, když se jim na jejich náboženství a statky od křesťanů sahalo, všady po nynějších vinicích okolo Prahy sídlily s pohanskými kněžími, jež přemožené do svatojirského kláštera Milada uváděla na Hradčanech, pravdě se podobá, a okolní statky knězi křesťanští a kněžky jeptišky sobě přivlastnili; ovšem křesť. leto-pisové to nikde nedodotkli. Proč? — Amazonky (t. j. Samo-žonky),


Předchozí   Následující