str. 13
Průpravě těchto hledisek bdělé přispějí vedle pilného cviku pozorovacího i nezbytné theoretické pomůcky knižní Vychovatelé mládeže z povolání, učitelé a učitelky naše i pěstounky z opatroven, znalci dítěte, lékaři potřebné knihy již mají a k případné okamžité poradě dovedou si pokyny nalézti v odborných spisech a příručkách sem spadajících.
Nejlepší návod pro sbírání jak dušeslovného, tak lidopisného materiálu ze života dětského k našim účelům nalézám v Sýkorově překladu: J. Sullyho »Studie dětství«, kde. zvláště vyjmenována též (str. 396) hojná literatura předmětu, jako pilně citovány již v každém odstavci cizí prameny. O spisech a pracích slovanských však J. Sully skoro ani se nezmiňuje. Časopis »Život, list pro výchovu v rodině, škole a společnosti«, pilně pěstuje rubriky, jež blízkostí dětské psychologie s lidopisem a styčností její se širším národopisným studiem s prospěchem hodí se též nám, jako na př. studie: »Duše dítěte s krátkým náčrtkem dalšího psych, vývoje« (J. A. Sikorskij) v č. 13. roč. IV. a j. v. Užitečné pokyny populárně zpracované obsahuje též záslužná práce Václ. Gabriela: »Výchova rodinná«. V Praze 1894. Nákladem »Libuše, matice zábavy a vědění«, ročník 26. čís. 5.—6., kdež na př. »Výchova jedináčků a několika bratrův a sester« (str. 43.—46.) a pak »Jíra a práce« (str. 156. až 187.) atd. pěkně a k našemu účelu případně jsou podány. Vhodné poučení, obecně přístupné jak výběrem i uspořádáním, obsahuje též »Kniha moudrosti. Sborník aforismů a sentencí paedagogických«. Sebrali Dr. J. V. Novák a Kar. Vorovka. V Praze 1892, kdež odstavce »Dětství, jeho důležitost ve výchově« (str. 35.—40.), dále »Děti učiteli dětí« (str. 163. až 164.) a »Děti učiteli dospělých« (str. 164.—165.) jsou dobrými uka-zovateli k přípravě naší.
Pravý základ všeho pozorování života dětského nalézti lze ve znamenité a důkladné knize V. Preyera : »Die Seele des Kindes Beobachtungen über die geistige Entwickelung des Menschen in den ersten Lebensjahren«, Leipzig 1900 (448 str.), k níž však s plným užitkem i pro svůj dorost sáhne každý, kdo vůbec stará se o správné porozumění záhadám života dětského a kdo pečuje o rozumnou výchovu dítek svých, budovanou na všestranné znalosti základních jevů duše dětské, Preyerem klassicky probádaných a prozkoumaných. Právem dí pořadatel nového vydání skvostného díla Preyerova, jeho bývalý žák a spolupracovník Dr. Karel Schäfer, professor fysiologie v Berlíně, že »,Duše dítěte' jest Prejerovým nejlepším spisem a vůbec dílem základným a směrným, které stalo se jádrem celé odborné literatury, stále ještě vzrůstající, zejména v cizozemsku«. Vilém Th. Preyer, proslulý fysiolog, studoval na základě rozsáhlých zkušeností, získaných z mnohaletého vědeckého zkoumání obrovského materiálu klinického, a za pomoci četných vynikajících badatelů jiných vědecky odborně popsal fysiologické základy prvotních duševních projevů dětských. S příslovečnou učeneckou důkladností vědeckou Preyer přihlíží i k nejmenším podrobnostem a vyčerpává svůj předmět se vzácnou láskou a horlivou svědomitostí až na kraj dostupnosti klinické. Jeho »Každodenní zápis o výsledcích pozorování psychogeneti-