Předchozí 0162 Následující
str. 151

Dyž sa prospal, místo co by mjéí íť do sebe, vyháňál Hanču a békál na nu jak na psa. A zas odešel piť. Už to byJo mezi němá zaškřečané.912) Jak to bývá: Je muž ze ženu dobře, dyž je jím dobře, a jak dolehne na ně bída, tož sa žeru, taják pes s kočku. Tož aj tady tak: vyčítali si, dávali si vinu, a už byfo neskoro.

Antoš pít ale týden, až dysi před ním musela Hanča utécť ge Křú-patom aj z dětma, ják sťvářál.913) A tož chodily všelijaké »dobrodějky« a převláčaly klebety, jak pes střeva. Chlapi mladší byli při Antošovi, starší zasej mu pravili, že vyváďá hlúpiny. Jedni jich huškali, druzí jich rovnali. Konec konců Antoš z Hanču zasej sa zlízali. A tož jich darmo mrzefo, co na sa napravili.

Ale netrvalo to dlúho a Janek odvez Hanči peřiny dóm. Tož to bylo smutné převázaní peřin beze zpěvu a s pláčem. Hanča bývala z děťma v maléj izbě u Křúpaíů. Měli chlapca a cérku; to nedotužné,914) eo bylo mezi němá, jím umřelo. A šak lepší, že si ho Pámbíček vzal, šak to býl takový žebráček.919) Šak Pámbu dobře ví, co má dělať.

XVII.

Latu na Jatu bije,

příďa do šeňku, pije.916)

Antoš Trčátků ostát bývať u Osúchů, aj dyž mu žena odešla. Hanča mu nechala jednu ložnicu1Jlr) aj s peřinama, aby mjél na čem spať a stůl a stoličku.

A tož eo včil? Na poli dělať nebyto hrubě co, ani sa mu to ne-lúbilo, chodiť po nájemkách. Dysi mu doraďovali v hospodě keřísí fabry-kanti,918) aby šél do fabryky. Ze chodí ten a ten, a že je to istý groš, a tak všelijak. Ale Antoš sa jaksik oščádál"19) — přeca enom měscký synek a do fabryky chodiť ... Je pravda, chodito jich tam už dosť . . . Neřekl tak ani tak, enom si celý večer pozpěovál: >Já půjdu g Dunajů, de lidé neznajú, já tady nebudu, já půjdu preč.« A tak si aj myslel, že by mjél odéíf opravdu, de ho neznajú. Už bylo půnoci, dyž sa rozchodili. Antoš iďaci po cestě přemýšlál, co by bylo nájlepší, a pořád' sa mu zdálo, že nájlepší odéíť, de ho nohy ponesu a oči povedu. Enom si to cosi nemoh zrovnať v hlavě. Nohy ho nesly darebně a oči také ho vedly ne-hrubě. Leh si do přikopá, už nech to dopadne, jak to dopadne. Začujaci voze hargotiť a formany vijókať, obudíl sa. Začínalo sa rozsvětlivať. Před sebú mjél Úscký most, za sebú Žebráčku. Zima ho drobila. Výtah z kapce peníze; mjél ešče ale tři rýnské. Zahřít sa v hospodě goralku. Vyšel a ohled sa na tú stranu, odkel přišel. Obrátil sa a šél k Polance. Dyž sa obrátil podruhéj a neviděl už věže, tak mu jaksi odlehlo. Uřezal si hůlku a vykračoval si do Uher.

Naraz po Antošovi nebylo slechu dechu. Kopal v Uhrách sanytrovú zem a potom přidával zedníkom. Doma by sa býl hanbil za takovú prácu.


912 zasezelé, zastaralé. 9l3) vyváděl. 9I4) nevyvinuté, zvi. na smyslech. l5) mrzáček. Ožebračený — ochuzený nebo zmrzačený. 9I6) Snad nikteré přísloví nevystihuje povahu průměrného Valacha lépe než toto. 9") postel. 9'8) tovární dělníci. 9I9) ostýchal.

Předchozí   Následující