str. 164
místního kostela a kostela v Trojovieích dal se hned do stavění zániku a postavil tu dle vzoru poutního chrámu Panny Marie na Sv. Kopečku nádhernou poutní kapli, jejíž schodiště mnoho soch v nadživotní velikosti krášlilo. Chtěje pak velká vydání na stavby ty aspoň během delší doby z užitku panství samého uhraditi, usiloval o to, aby poddaní přesně své povinnosti robotní plnili a předepsané dávky a platy odváděli. Týnečlí nejsouce zvyklí na přísné plnění tuhých povinností robotnich, které tehdy na okolních panstvích byly ještě krutější, posílali nové vrchnosti stížnosi za stížností. Opisy jich i odpovědi na ně, jakož i více souvěkých důležitých listin zachovalo se do dnešní doby v místním archivu a ježto podávají zajímavý obraz života poddaného lidu v těch dobách, nebude tuším od místa v listu, studiu lidu našeho věnovaném, tu obšírněji, tu stručněji obsah jich podati.
První stížnost došla opata hned 2 roky po uvázání se řehole v držení panství zdejšího a petenti v ní trpce žehrali na to, že proii dřívějším dobám, kdy dovolilo se jim jen 3 dny v týdnu robotovati, nyní nuceni jsou každodenně své robotní povinnosti plniti. Sedláci pak, kteří dříve jen jedním potahem jezdili, musí nyní na panské dvěma potahy a posléze, že není pamětníka, aby úroky k vrchnosti se skládaly. V odpovědi na to, psané samým opatem řádu 4. června 1707. praví se, že nemohou dokázati, že by kdy toliko 3 dny v týdnu pracovali, než zaváží-li se písemně, že chtějí plně 3 dny v týdnu robotovati, a to od východu slunce až do západu, vyjímajíc polední hodinu k občerstvení, tedy se pro příště jen 3denní robota od nich přijme. Podobně sedláci, když 4mi, dle jich povinnosti, toliko 3 dny v týdnu budou robotu odbývati, nemusí prý si na přetěžování nic stýskati. Aby pak lásku své vrchnosti seznali, odpouštějí se jim úroky za předešlý rok, za letošek však a na vše časy budoucí musí pilně úroky, po terminech od starodávna vysazených, odváděti.
Tím poddaní na čas se upokojili, než r. 1738. obdržel praelát Norbert Sancius Umlauf nový stížní memoriál, Týnečtí žádali 1. úlevy na robotách, 2. na kontribucích, poukazujíce, že tyto v posledních letech byly zvýšeny, 3. aby ženatí synové jejich, pokud jsou ještě u rodičů, nemuseli 2 zl. ročně jako výkupné za robotu platiti, a za 4. aby zjednána byla úleva v příčině častých vojenských pochodů, kterými městečko nemálo trpí. V 1. příčině odpovídá jim opat Umlauf, že jim nikterak nemůže pomoci. Ke 2. praví, že kontribuce nyní jsou větší jen následkem toho, že nyní více rolí než dříve užívají. Dle rully hrochovo-týnecké mimo luk a zahrad mají V držení 490 korců rolí, proti dřívějším 391 korcům a tím prý sama sebou odpadá příčina ku stížnosti. Ku 3. odpovídá, že ženatí synové hospodářů jsou zapsáni za podruhy a jako takoví musí po-družskou robotu 1 den v týdnu vykonávati nebo 2 zl. ročně platiti. Ostatně chtějí-li rodiče syny své takového poplatku zbaviti, ať jim hospodářství svá popustí, neb obrátí se k vrchnosti, která jim místo nebo chalupu, kdekoliv si budou přáti, vykáže. Chalupníci se asi dobře pamatují, že někdy celý týden museli robotovati, což nyní toliko v čas sklizně sena a obilních žní od nich se žádá, jinak jen s 3denní robotou za vděk se při-