str. 245
utěkál před ním po izbě. Chlapec hónii staříka a chtěj ho šástnúť900) haiúzkú z četiny. Potom stařík dái chlapcovi napiť sa gořaiky a cblapček ehyfaci štvrtku, chodil s ňú častovaC — ťanu jak to viděl u hrubých.931) Fabrykanti sa chlapcovi smíli: To je štverák, to je jádro !
Tož vy enom na céru děláte ! pošklebovali sa keřísi Karolovi, dyž céra odešla. Nechali ji ste si na tabák a na gořaiku? — O, ja, to já sa neošidím. A to ostatní, což bych jí nedál, sak sa ně zasej dá najesť, pravil Karola. A dyť co je tu iného, než najesť sa a na tú šatu a na drva? A s cérkama néni iná. Chlapcovi dám boty, kabát, gatě a kíobúk — a běž! Ale cérka tá pořáď okrádá taťka. Sak ešče dyž byla moja nebožka živa, Pámbu jí tam odpusť, pořáď od nás nosila a nosila. No, vem si, já ti ešče přidám, sak si moja. Miluj bližního svého jako sebe samého, povídal Bůh náš Hospodin, napiákáí Karola smekňaei. Abyhme
sa milovali — a kohož tu mám už na světě-----------no, šak sem vám
tu neuděíál nic zlého snáď------------a tož půjdu s Pánem Bohem. —
A Karola sa popletái ven.
Ja, Pámbu sa k nám včil obrátil zády, rozmýšlál Sula. Sme lidé hříšní. Naši taťé robotili na pány a my děláme zasej na Židy. Sfajak zle. Nech je pacholek kerý chce, kůň jednak musí pjať.93a) Šak dyby si člověk trochu téj bagy nevyptál, nemoh by ubyř. Ta — jaksi bylo, jaksi bude. A nidy néni tak zle, aby nemohlo byť horší.
Fabrykanti klnuli na pány, že jím utrhli od práce. A tož co vy-řídíjar1 Chudobný člověk nemá nide zastání. A dež sa pohnu? Šak malého ďácha na tom vybere. Toť Trčálek byl až v Uhroch a vrátil sa ežče rád Tam zle, tu zle, dyž néni v uzle, jak zvoní ten rokytenský zvonek. Nebudu ve fabryce — jedna bída. Ten řemesníček — mu nad-bývá, dokel je slobodný, je pravda. Jak sa ožení, má tři, štyry děti, ne-može už z místa nikam. Veť to diťa. také potřebuje. Do třech roků aby pořáď nedo u ňho byl. Šak aj pletařky včil meňéj vyděíaju. Musíja si kupovať palach samy. Naraz páni ohlásili, že sa jím palach ztrácá, tož palach hodně zdražili a od práce málo přidali. Šak víme, co v tom je ! Co by pletařky dělaly s palachem? Šak ho nejíja ! Ale to je vymyšlené enom pro panské vzátky.933) —A co já mám řecť? pravil jakýsi chlápek, takový pomalý, ze selského floku. Strhli ně tři rynske, že sem préj dnes pokazil samochťa cirkulár. Tož taková, bratrové milí! Kolébaj čerta celý týdeů, v sobotu ho nachýlíš — a je po výplatě ! Zasmíl sa a upijaci goralky položil ukazováček na kraj štola a dál sa po něm hřkať čaganem taják na bas a pozpěovál při tom: Ty a já, my sme dvá: my sme zjednej obce, krádali sme ovce. Ty a já, my sme dvá: my sme zjednej dědiny, krádali sme hodiny.
Šala ulizňaci goralky, začal mulirovať: Ja, což, já su už starý, já sa sťajak smrti doválu. Enom sa dycky modlím ge svatéj Barborce, aby ně dala vědět, dy umřu. Jeden můj kamarád také sa k ní modlil a -jak je pravda, tak — dala mu věděť: sám si na pohřeb porúčál.934)
93°) šlehnouti. 931) velkých. S31) napnouti síly, silně pracovati. 933) zisk (vynucený). ••") T. zval, dával věděti.