Předchozí 0457 Následující
str. 446

@NZ@Směs

Natíráni šil vodou Henou a medem.

Na Zelený čtvrtek jest v Jaroměři u sprostého lidu starodávný obyčej, mýti se ráno před slunce východem řičnou vodou po žilách na nohou i rukou, i celý obličej, nej-účinlivěji, když se postaví člověk k řece neb potoku tekoucímu. Na to natírají se týže žíly čerstvým medem, jakož i pod nosem. To prý pomáhá a člověka chrání, že nedostane toho roku žádných boláků na těle. Toho dne rolníci rádi zašívají semeno lněné. Z Jaroměře. Fr. Petery zápisky.

    Č. Zíbrt.

Květ zapeče, kdo na květnů neděli peče od muky.

Podle obecné báchory, klerá u lidu sprostého u veliké jest víře a platnosti, nesmí se na květnou neděli nic peci od mouky: žádné placky, vdolky, buchty, koláče. Neboť kdo, prý, se toho opováží, zapeče květ, a tak nemá jeho zahrada ovocní žádného ovoce. Lid náš český vůbec na tu pověru tuze drží, a pamatuju se, že za mého na Bělohradecku farářování, asi r. 1845 jeden muž skrze to měl velikou hádku, ať nedím pranici, neboť muž chtěl, aby žena pekla vdolky, ona ale mermomocí ne, a ne, až se silně pova-dili. Z Jaroměře. Ze zápisků Fr. Petery 1860.    Č. Zíbrt.

Hromový Mmen na Kojetínsku.

Soused Šťastník oral jednou na »Křižíkách« u Kojetína. Najednou mu po něčem hrkl pluh; ohlédl se a spatřil v brázdě 6 bílých provrtaných kamenů, které byly navlečeny na »štemflu«. Sebral je a odvezl domů. Nevěda, jaké to kameny jsou, otázal se polesného, který je označil za »hromové kameny«; zároveři se tázal, zdali je neměly ženské v ruce? »Kata neměly,< pravil Šťastník, >vždyť mám jen děvčata, jak jsem přijel, hned měla každá jeden kámen v ruce«. I řekl polesný: >Do dňa do roka kameny zěernajó.« Tak vyprávěla mi matka, nyní 871etá stařenka Kateřina Gardavská. O ostatních »hromových kamenech« nevím, jeden se zachoval v naší rodině. Je to krásný, štíhlý »mlat«-, který býval hledán od sousedů za prostředek, který u koní pomáhal proti «kolenu«. Nabíhající koleno se jím potíralo, aby »sešlo.« Mimo to muselo se na uhlí vložiti několik chloupků kůže »chramostélové« (hranostajové) a koleno nakouřit. Když jsem kůžičku posledně viděl, byla liž téměř úplně opelichaná; nejspíše se srsti často užívalo.

    F. A. Gardavský

Úcta chleba u starých Čechů na gač. XVI. věku.

Píše Jan Bechyňka (srv. o něm Jungmann, Rozbor liter, č., str. 183) v rukopise bibliotheky Musea král. Českého, 1. 159 ad.: »Jest pak obyčej mezi křesťany, že chléb, jemuž pecen říkáme, prve, nežli načnú, křížem znamenají, ne na svrchní, ale na spodní kůře, ne nadarmo, ani z posměchu nevěřících, ale z potřeby křesťanuov věrných . . . Jest povaha lidí pyšných a sytých spodní kůru i svrchní odkrojovati, sviniem a psuom metati . . . Mnozí s kuorkú rádi jídávají a chutnější se jim býti zdá. . . Jest pak obyčej, kto s lidmi za stuol sedá, jez neb nejez, povinen jest k záplatě; nemá-li kto čím platiti, nesedaj a nejez...«    Č. Zíbrt.

Předchozí   Následující