Předchozí 0086 Následující
Jan Fr. Hruška:

Hde stávalo první Hujezdo.

Chodská pověst.

Starý můj kamerád vyjmluvník*) Vaněk z Újezda**), kterému opravdu dal Pán Bůh za plnění čtvrtého přikázání, aby dlouho živ byl na zemi — žijeť, dosud svěží duchem, houpaje na ustaraných loktech v 90. roce věku hojné třetí své pokolení, — ten starý Chod povahou i krojem •opravdu »eště z tich starijch«, sháněl kdysi nějaké dřevěné nářadí pro hospodářství mezi dřevorubci v lesáeké Peci pod Čerchovem, kdy právě také jsem mezi nimi dlel.

Staroch nakoupiv, čeho bylo třeba, vyhledal si i mne a zval hned na bezodkladnou hyjtu***) do svého výminkářského zátiší. Býval jsem leckdy jeho hostem za svých sběratelských potulek po Chodsku, přijal jsem tedy pozvání rád i v tuto chvíli a po malé hodince vyšlapovali jsme si spolu k rodišti někdy Kozinovu, já z domova zas jako domů

Hned za vsí přivedla nás cesta k lesu, majetku obce Újezda, který se sem táhne dobrou hodinu od majetné obce k osadě dřevorubců. »Že má, stryjče, vaše obec ten les až tak daleko sem?« namátla se mi otázka.

»Ne jenom les,« upozorňoval souhlasně stařec, »podívejte se, i šehen jinyj krunt — pole hu lesa, luka hin v houdolí a za nima — šudýž povyjš zase pole. šecko se to sem tak daleko táhne na stranu do Němec; ze druhyj stráň někamž nejsou hujezdský krunty hani půl tak daleko. K vyjchodu sou hned Havlouce a Petrouce, do zadu Draženovo. Hale slyjchával sem, to že tak za prvních čás nebyjvalo, háby byli míli hujezdský tak daleko jezdit do svyjch kruntů Naši říkávali, povím vám to lepší, haž přidem tánle na Kopajna, háby bylo šecko šudýž dobře vidět. Náši říkávali, že první Hujezdo slávalo někde hindle na Kopajnach.«

Slovo sem a slovo tam a blížili jsme se zatím ke Kopajnům f) »Kouknite na to pěkný položení,* upozorňoval stařec, »pěkná rovinka povyjš, ze zadu les, vodpředu v houdolí luka, vody šudýž dost; tándle zadu i dva rymíky ha při nich voda se spádem na mlyjn — šecko tak v houbě ha šudýž snadlo zajíždět, žádný kopce, žádný běhna.

Tak se pěkně podívijme, tady nehde pryj stávávalo první Hujezdo. Ha vobrajťme se ičko zpátky a kouknile do předu: vopravdu se zdá, že by to bylo bejvalo tak hnedle prostřed hujezkyjch kruntů. Hale povídají, že se stálo jinač. Přišel pryj mor na Českou zem a přišel teký na Chodsko


*) vyjmluvník: výminkář.
**) V ústech lidu chodského Oujezdo (tak i píši), Houjezdo, Hujezdo i Huvězdo, rodiště Kozinovo.
***) návčtěvu.
t) As 1 km. od Trhanova na jih. Kopajna i Kopajny, z původního kopaniny, t j. pole, zdělaná nejprve kopáním na místech pustých, zejména po vykáceném lese kde pro kamení a kořání nebylo možná hned pluhem zaorati. Pamatujeme sami asi trojí případ takového zdělání půdy v pole kopáním a vybíráním kamení i vysekáváním pařezů a kořenů.

Předchozí   Následující